| androidname a întrebat:

SALL TPU! Am o imprimanta Canon mp280 si de curand am cumparat un cartus negru pg-510, (cartusul color nu l-am inlocuit, desi e uscat si nu mai functioneaza)-am venit acasa am inlocuit cartusul negru si a functionat-dar eu l-am aruncat pe cel color gandindu-ma ca voi putea printa indiferent de lipsa celuilalt cartus color.Problema este ca nu pot printa fara cel color, imprimanta si calculatorul indicandu-mi eroarea: E05. Vreau sa cumpar cartus color pentru ca am nevoie de imprimanta, dar eu vreau sa iau cartusul FAKE-pentru ca nu il folosesc.Ce ziceti credeti ca o sa mearga daca iau cartusul color FAKE?
OFER FUNDAA!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

laughing Nu exista cartus Fake!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Poate s-a referit la cele compatibile sau variantele scoase de Carrefour, care sunt mai ieftine. Ce spui de ele? Le-am vazut in supermarket, dar nu m-am riscat. big grin

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Daca ai noroc sunt ok! happy
Eu vand asa ceva si nu am avut probleme! Acum depinde, sunt si astea facute de N firme...cum iti e norocul, dar in general merg!

| dannyel86 a răspuns:

Chiar daca un cartus este gol sau uscat, el trebuie sa fie detectat de aparat, de aceea prezenta lui in imprimanta e necesara, in majoritatea cazurilor. Sunt si aparate care functioneaza chiar cu un cartus, dar lipsa celui color creeaza, de cele mai multe ori probleme. Ma repet, chiar nefunctional, cel color trebuie montat in aparat si lucrezi doar cu cel negru. Cat despre versiunea FAKE, nu stiu cat e de viabila (adica nu stiu daca ofera aceeasi garantie de functionare ca unul original; stiu ca nu-l vei folosi, dar, daca circuitele se defecteaza mai repede decat la unul oficial, nu rezolvi nimic). Sfatul meu e sa cauti pe site-uri anunturi private de la persoane care vand cartuse folosite (modelul tau), dar originale si functionale, pe care, din diverse motive, nu mai vor sau nu le mai pot folosi pe dispozitivul Canon personal.