| Junseng a întrebat:

Se pot lua virusi pe calculator care chiar si dupa reformatare sa nu dispara? Si pe care as putea sa il iau din greseala de pe net?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

In momentu cand ai dat format se sterge totu, ori cel putin daca ai avut virus nu mai are cum sa fie functional.Acum ca il poti lua iar de pe net aia oricand se poate, dar nu are cum reapare al cel ai daca formatezi.Chestia e ca trebuie sa stii si ce formatezi, ca de formatezi numai o partitie, caz in care ai mai multe partitii, normal nu ai de unde sti exact unde sta acel virus, deci se impune o formatare toata a hard discului, nu doara anumite partitii.Deci dupa formatare virusurile dispar, ori no sa iti mai apara in calculator dupa o reinstalare a wind.

1 răspuns:
| darkhell217 a răspuns:

Da, sunt virusi care, chiar daca iti formatezi pc-ul o sa reaparara, dar in general e bine totusi sa formatezi tot hardul poate asa ai avea mai multe sanse si sa iti iei un antivirus bun apoi si sa scanezi tot calculatorul in totalitate sa te asiguri ca e curatat cum trebuie