| Yee a întrebat:

Stie cineva modalitati sau sfaturi eficiente de a raci un PC?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Curata sistemul de praf.

Dacă nu a fost schimbata pasta termica de mai mult de 3 ani, e bine sa o faci acum, și sa folosești o pasta de calitate.
Artic MX-2, MX-4,
Noctua NT-H1, NT-H2
Thermal Grizzly Kryonaut (cea mai performanta, dar scumpa și e dificil de lucrat cu ea, are vâscozitate prea mare)

Curata ventilatoarele cu o pensula fina, și dacă nu se mișcă ușor palele, cumpăra altele noi.
Ar mai exista varianta sa le ungi cu ulei pentru mecanica fină (ulei de mașină de cusut, sau de la aparatul electric de ras), dacă au construcție clasica pe rulmenți, bile, bucsa.

Cumpăra o carcasa cu aerisire mai bună. (cu mesh (sită ) in fata și partea superioara, și suport pentru minim 2 ventilatoare atât frontal cat și sus, iar în spate unul de 140mm dacă se poate. )

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Un ventilator suplimentar.

| Bizon95 a răspuns:

Racire cu apa cu radiator extern pe care il bagi intr-un frigider big grin

altfel, solutii simple
-desfaci carcasa si o tii desfacuta
-ii pui un ventilator de apartament sa bata direct in el desfacut
-cumperi coolere mari si cu multe heat-pipe-uri (am un prieten care are unul cu vreo 16 heat-pipe-uri, si ventilator in cooler-ul ala, si se oftica, ca ventilatorul nu se invarte... de ce s-ar invarti? procul avea 35 de grade! EVIDENT ca nu avea de ce sa dea drumul la ventilator)

| eMlis a răspuns:

îți cumperi un cooler(ventilator) pentru calculator/laptop.
nu ai nevoie de specialist pentru a-l instala și de regulă le găsești și la prețuri sub 100 de lei.

| Celcestietot a răspuns:

Îl pui iarna de exemplu la geamwinking.

| Frank51 a răspuns:

Cureți oricificiile radiatoarelor, schimbi pastele termice, adaugi 2-3 ventilatoare mari(im functie de cate incap), cam asta ar fi cel mai eficient, fără să plătești nu știu câți bani, si rezultatele sunt foarte bune.

| Andreeush a răspuns:

Ia-ți un cooler și vei scăpa de probleme.