| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ca este acel scandal cum ca wapp iti fura datele de pe 8 feb acum intrebarea mea este daca scot wappul si ma mut pe telegram sau signal trebuie sa scot si Facebookul si instagramul? Sau doar wappul este cel care fura datele? Stiu ca Facebook are si wapp si insta de aceea intreb asta

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Whatsapp este detinut de Facebook, ca si Instagram.
Tu decizi daca le pastrezi sau renunti la ele. Ce va face whatsapp, este politica Facebook.

| Wr3nch a răspuns:

Nu iti fura nimic nenealaughing)Whatsapp va da niste date la Facebook si atat, daca oricum folosesti Facebook deja le aulaughing)

| NLS a răspuns:

Nu au legatura directa unele cu altele. Insa nu prea vad rostul sa te temi de Whatsapp si sa postezi pe FB toate tampeniile, sa iti pui numarul de telefon la Detalii, si sa dai tag tuturor locurilor prin care treci, si multe altele. Sau sa povestesti chestii personale cu prietenii direct pe wall, cum am vazut adesea.
Poti pastra Facebook si Instagram, daca stii cum sa le folosesti.

https://youtu.be/Hjspu7QV7O0

In plus, nu e vorba despre urmarit ce barfesti cu prietenii, ci de alte chestii.

Daca te hotarasti la Telegram, nu uita sa folosesti doar "Secret chat" si sa NU bifezi noua optiune "People nearby".
Deasemenea, poti ascunde numarul de telefon daca vrei sa fii mai precaut si vorbesti si cu straini. Poti genera un nickname si il trimiti pe acela in locul numarului de telefon.