| umbra09 a întrebat:

Stiti un site specializat in audio HI-FI boxe subwoofere stati recivere etc sa ma ajute cum o statie la un subwoofer?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Dar, din pacate pentru tine, am aruncat un ochi dupa amp-uri mono si sunt rare si la preturi destul de mari dupa parerea mea (mai putin cele auto). Ar mai fi solutia sa cauti un amp stereo care poate amplifica 4 canale si sa cumperi un kit mono care iti transforma un canal stereo intr-un canal in punte, astfel poti conecta subwoofer-ul pasiv. Dupa parerea mea iti va trebui si in acest caz un filtru pentru ca nu cred ca acel kit mono iti va taia frecventele corespunzator pentru subwoofer (n-am experiente cu imbarligari de genul, iti pot spune doar dpdv fizic). Kit-ul mono il gasesti cu un simplu search ("kit amplificator mono"), iar filtrul activ pentru subwoofer e disponibil in magazinele fizice sau online de electronice.

99 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Vezi ca incurci Hi-Fi-ul cu alte minuni. Din ce am vazut in intrebarea anterioara tu cauti bass si cam atat. Spune ce vrei sa legi la amplificator/receiver ca sa-ti pot face o recomandare si sa-ti explic modurile de conectivitate. Iti spun de pe-acum ca daca bugetul pentru amplificare e limitat, vei fi nevoit sa mergi pe una SH.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Inca o problema. Acum am vazut ca tu vrei sa integrezi un subwoofer pasiv in ecuatie (presupun ca vrei sa cumperi un amp + 2 incinte pasive + 1 subwoofer pasiv). Daca asta vrei sa faci, vei avea mari batai de cap cu gasirea unui amp si unei perechi de boxe care in combinatie cu subwooferul (cand le conectezi in bridge) sa nu prajesti amp-ul din cauza impedantei, plus ca in afara de asta, vei avea nevoie de un filtru activ pentru a taia corect frecventa pe subwoofer. O solutie mai simpla si mai sigura este achizitionarea unui amp stereo pentru incinte si a unui amp monobloc pentru subwoofer. Alta solutie ar fi sa cauti un subwoofer activ, astfel vei avea nevoie doar de un amp stereo pentru ca vei putea lega incintele la intrarile high-level ale subwoofer-ului apoi pe iesirile amp-ului.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Mersi ca vrei sa ma ajuti mam tot uitat pe la subwoofere si am dat de asta http://www.electronic-star.ro/......_i5165.htm cum l-as putea conecta la calculator de ce am nevoie statie amplificator reciver habar n-am :( si ce boxe s-ar potrivi la acesta

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Daca pui subwoofer-ul acela intr-o camera de apartament si-l amplifici cu un amplificator monobloc, va acoperi cam orice incinte pui langa el. Chiar daca n-ar fi asa, eu nu pot sa-ti fac o recomandare subiectiva in acest sens pentru ca mi se pare ca nuca-n perete ce vrei sa faci tu (deci din punctul asta de vedere te vei ajuta singur de internet sau prieteni). Iti spun din nou ca daca vei continua pe aceeasi idee (amplificator + 2 incinte + sub pasiv) eu iti recomand sa mergi pe configuratia formata din: amplificator stereo pentru incinte + amplificator monobloc pentru subwoofer + subwoofer pasiv. La calculator vei lega sistemul printr-un cablu interconnect 2xRCA -> jack 3.5mm (recomand macar un Hama la 50 de lei ca vei avea destui electroni in miscare), iar amplificatoarele intre ele de obicei se leaga printr-un coaxial (poate difera in cazul monobloc-ului - nu sunt familiarizat cu tipul asta de amplificatoare).

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Deci am nevoie de un amplificator stereo un kit amplificator mono adica 2 amplificatoare? +2 boxe care si alea cred ca sunt peste 2milioane wooferul e vreo 5 jumate ajung pe la 10 milioane?

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Nu pot lega la un amplificator si subwooferul si boxele dupa prin cablu rca la calculator

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Uitanduma pe net mi-a venit o idee daca asi lua boxe active le-as putea conecta cu subwooferul la amplificaturul monobolc? Sau compacte ar merge?"

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Am gasit un pachet care imi face cu ochiul da nu inteleg poti sa te uiti pe acest link http://www.electronic-star.ro/......i29481.htm acest pachet are doar 2 boxe sau si subwoofer? Acol zice ceva subwoofer 200w rms dar nu vad numa 2 boxe wooferul unde e?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Pachetul din link nu are subwoofer separat. Amplificatorul monobloc se numeste asa pentru ca are o singura iesire amplificata in punte pentru subwoofer (in majoritatea cazurilor). Nu poti conecta decat o singura incinta pasiva pe el. Eu totusi recomand sa ramai la un amp stereo SH + un kit mono (e doar un kit care iti transforma o iesire stereo intr-una mono) + incinte pasive + sub + filtrul.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Amplificator monobloc nu gasesc nicari numai auto mie imi trebuie la calculator. si cand spui incinte te referi la boxe nu? daca asi lua boxe active ar ajunge o statie/aplificator? sau daca asi gasi un amplificator monobolc cu 2 boxe active si subwooferul nu ar mergE?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Daca iti cumperi 2 boxe active, le poti conecta direct pe placa de sunet, asta-i singurul avantaj. Ti-am explicat in raspunsul anterior diferenta dintre un amp stereo si unul monobloc, respectiv ce face acel kit pe care-l poti atasa unui amp stereo. Amplificatoarele mono sunt rare. Personal, cunosc si am ascultat acest model http://www.jack-fi.ro/produs/vtl-mb-125-performance-monoblock/. Dar nu se integreaza nici in sistemul tau si nici in bugetul tau. Este un amp Hi-Fi, am avut ocazia sa-l ascult intr-un showroom, ce-i drept conducea un subwoofer KEF Reference 208 excelent, insa pretul de lista depasea cu putin suma de 15.000 Ron. Ce vrei tu sa faci acolo e un moft care nu te va mai lasa sa asculti muzica ci doar zgomote si "bum-bum". Nu vei gasi monobloc ieftin (cel putin nu cunosc). Mergi pe recomandarea din raspunsul anterior daca esti fixat pe bubuiala.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Sau, mult mai simplu si mai sigur, cauti un subwoofer activ si nu mai nevoie decat de amplificator pentru boxe.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Dar nu inteleg ce trebuie sa cumpar un amplificator stereo si unul monobloc su 2a boxe pasive? cam cat m-ar costa toata afacerea cu subwoofer carei 5 milioane asa un aproximativ intre si intre?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Daca mergi pe varianta cu sub pasiv, un amp stereo are preturi cuprinse intre 400 si 1000 Ron (pentru ce-ti trebuie tie, ca preturile urca fara probleme). Kit-ul monobloc il gasesti aici (in functie de puterea amp-ului) http://www.mivarom.ro/......0w-p-3860. Un filtru activ pentru subwoofer gasesti aici (din nou, in functie de putere si plaja de frecvente) http://www.completstar.ro/AfiseazaMontaj.aspx?ID=22
Nu ai cum sa cumperi un amp stereo + unul monobloc separat pentru ca nu se preteaza pentru ce vrei tu, plus ca iti depaseste foarte mult bugetul. Incintele pasive le alegi singur, ai de unde cumpara, chiar si SH (atentie sa se incadreze in puterea amp-ului si in variabila impedantei).

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Un calcul arata ca kitul+filtru sunt in jur de 50lei + cablurile ceo sa fie cumparate o sa ajung undeva pe la 100lei ce zici tu mai sus este sa cumpar un amplificator stereo+unul monobloc la pachet? am sa caut pe internet si am sa postez aici linkul sa imi spui daca se potrivesc ca gabar nu am

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Citeste cu atentie ce am scris anterior. Ma plictisesc daca e nevoie sa repet intr-una acelasi lucru. Nu-mi posta mie link-uri cu amp-uri sau incinte care vor canta in paralel cu acel subwoofer, ca nu-ti voi putea da o parere subiectiva. Dupa cum am mentionat si anterior, experienta mea cu astfel de scule este minima din pricina parerilor proaste pe care le am de la o auditie - doua.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Ce complicat este am crezut ca iau subwooferul o statie 2 boxe si dai sa sune habar naveam cami trebuie si kit si FILTRU ACTIV DE SUBWOOFER si 2 stati nici nu stiu ce inseamna astea de cum sa le folosesc sad

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Nu ai nevoie de 2 amplificatoare daca adaugi kit-ul la un amp stereo cu amplificare pe 2 canale separate. E foarte complicat deoarece vrei subwoofer pasiv, solutia mai simpla este cu unul activ.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Eu inteleg ce zici unul activ e ff simplu de pus in functiune doar ca unul activi la 600wati rms te cam coasta la buzunar fara 10 milioane nu gasesti asa asta il iau cu 5 deci tot ce trebuie sa fac este sa iau un amplificator stereo pe 2a canale separat si sa-i adaug kit-ul il conectez la subwoofer la boxe si gata? sau ce fac si cu filtru ala de ce am nevoie de el... si cum naiba le modific cum fac pana la urma sa mearga?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Cu kit-ul si filtrul recomand sa mergi la un electrician pentru montaj, nu-ti baga nasul. Subwoofer-ul pe care l-ai ales tu are NEVOIE de puterea de 600W (cifre de producator) pentru a misca difuzorul ala imens. Asta nu inseamna ca ai presiune sonora de 600W ca nu in watti se masoara. Treaba asta cu puterea e un concept caruia multi ii cad prada crezand ca un sistem audio se aude mai tare cu cat are mai multi watti. E o prostie, in ecuatie intra foarte multe aspecte, dar vad ca esti setat, asa ca mergi pe ce cifre astronomice iti da producatorul.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Pofftim credeam ca wati rms este minimul ce subwooferul i atinge si maximul de varf in cazul meu 1200w deci nu numai wati conteaza la putere? poti sami faci o recomandare mai buna la un sistem...

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

In primul rand, acel subwoofer este pasiv, deci va primi puterea propriu-zisa din amplificator (cam greu sa gasesti unul cu 600W in 8ohmi oricum, dar va functiona si cu mai putin). In al doilea rand, presiunea sonora pe care o va exercita o incinta se masoara in decibeli - care depinde de senzivitatea boxelor, ce se masoara la randul ei in decibeli pe 1W pe 1m (deci sensivitatea unei incinte conteaza foarte mult). Un exemplu practic ar fi urmatorul: un sistem multimedia care are 100W total in 4ohmi cu o sensivitate de 75db nu se aude foarte tare decat dat aproape de maxim, unde va distorsiona datorita impedantei mici. Un sistem multimedia care are 70W in 8 ohmi si o sensivitate de 89db se va auzi destul de tare, neffind nevoie sa duci potentiometrul la maxim (chiar daca vei avea nevoie, distorsiunile vor fi mai mici datorita impedantei mai mari). Exemplul e dat in conditii optime si cu THD-ul de sub 0.3% (THD=distorsiuni armonice date de producator). Nu zic ca gasesti astfel de sisteme in ramura multimedia, dar in ramura de sonorizare (ceea ce cautai tu, e si mai improbabil). Ca sa-ti fac o recomandare am nevoie de un buget si de dimensiunea incaperii in care vei pune sistemul. Si sa-mi spui daca detii placa de sunet dedicata. Stiu ca esti bass-head, voi avea grija de acest aspect, insa te avertizez ca nu-ti voi putea recomanda scule de sonorizari cum cautai tu din simplul motiv ca experientele mele cu astfel de aparatura au fost de tot plansul.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Incaperea camerei are vreo 20 mp bugetul maxim ar fi undeva la 700 750 ron am ajuns la concluzia ca cu subwooferul acela pasiv depasesc usor suma de 10 milioane asa ca renunt la el in schimb am gasit un subwoofer akai acesta http://www.emag.ro/......E5YFTBBBM/ zice ca are amplificare pentru inca 2 boxe(in descriere) si m-am gandit sa atasez la el aceste boxe http://www.emag.ro/sistem-boxe-pioneer-compact-5-0-negru-s-11/pd/E9DZTBBBM/ doar ca nu stiu mai exact daca se pot atasa fara un amplificator etc daca stii o recomandare mai buna nu te feri sa o spui oricum voi merge pe ce imi zici tu pentru ca esti mult mai experimentat ca mine eu sunt 0 barat pe langa tine :) si inca o data mersi mult ca ma ajuti

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Subwoofer-ele active inseamna ca au amplificare proprie (cu tot tacamul: filtre, potentiometru, s.a.). Asta nu inseamna ca poti conecta 2 boxe pasive la el pentru ca nu are iesiri amplificate. Poti conecta 2 boxe pasive + un subwoofer activ la un amplificator stereo, fara mari batai de cap, folosind iesirile high-level ale subwoofer-ului. Pe langa asta, atat timp cat vei folosi sistemul mai mult pentru muzica si mai putin pentru filme, e inutil sa-l formezi 5.1 (muzica e inregistrata in proportie de 90% stereo). Despre subwoofer-ul Akai n-am prea multe de comentat, personal am ascultat noile lor incinte si amplificatoare si m-au dezamagit complet (de fapt tot ce a scos Akai de cand a fost cumparata de Intervision au fost niste porcarii; Akai producea scule bune prin anii '80-'90). Daca vrei totusi sa mergi pe acel subwoofer, ai nevoie neaparata de amplificator stereo si 2 boxe pasive, iar cel mai probabil depasesti bugetul propus. In bugetul tau, as merge pe un 2.1 conventional, pentru ca incaperea nu este exagerat de mare si chiar daca iti place bass-ul, sunt sisteme 2.1 care te vor multumi. Am uitat sa te intreb ce sistem ai detinut sau detii (sa stiu de unde pleci), iar tu ai uitat sa specifici daca ai placa audio dedicata (conteaza foarte mult pentru unele sisteme - mai ales daca mergi pe varianta amplificator + diverse incinte).

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Nu am specificat daca placa este dedicata sau nu pentru ca nu mai stiu cum aflu acest lucru acum am un sistem 2.1 Creative Inspire T3100 dar daca conectez tableta la boxe se aude ca si cum ar fi la calculator poate te ajuta asta sa iti dai seama daca e dedicata sau nu :) cat despre akai pe siteul eMAG scrie ca are iesiri amplificate pentru inca 2 boxe uite un exemplu sistemul acela ce am zis ca ar fi bun la akai la un subwoofer pioner http://www.google.ro/? gws_rd=cr&ei=WWuFU7miO8OE4gSyjYCwCw#q=sistem+pioneer+5.1&imgrc=GWev5nQEZeCmZM%253A%3Bundefined%3Bhttp%253A%252F%252F...B800%3B320 il gasesti pe eMAG separat si boxele separat si pe acest site sunt vandute inmpreuna fara un amplificator nu vreau sa te contrazic sa nu te superi pe mine dar din cate am vazut pe internet se poate daca are iesiri amplificate dar buba e ca la akai zice ca are iesire amplificata pentru inca 2 boxe si asteas 5 de asta nu stiu daca merge leasi lua mai tare pentru ca la un film ceva sunt impecabile si au multi w da asta e intrebarea mea daca acol scrie ca poate amplifica un sistem 2.0 oare ar merge si cu asta 5.0?

| umbra09 explică (pentru umbra09):

Copiaza linkul si pune-l pe un.browser ca numai asa poti sa vezi poza :(
http://www.google.ro/? gws_rd=cr&ei=WWuFU7miO8OE4gSyjYCwCw#q=sistem+pioneer+5.1&imgrc=GWev5nQEZeCmZM%253A%3Bundefined%3Bhttp%253A%252F%252F...B800%3B320

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Legat de subwooferul Akai, la spate acele iesiri si intrari sunt de tipul high-level, neamplificate, menite sa faca legatura intre 2 boxe pasive si un amplificator care nu are iesire dedicata pentru subwoofer (cele mai multe n-au). Te sfatuiesc sa nu te iei dupa un comentariu dar nici neaparat dupa mine, dai o fuga la Altex si te convingi. Acelasi lucru si despre acel Pioneer, unde scrie foarte clar ca e pasiv. Daca era activ nu mai avea nevoie de receiver (produs cu care se vinde la pachet pe unele site-uri).

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

In sensul unei recomandari, eu as merge fie pe un 2.1 conventional fie pe un amp SH + subwoofer activ SH + incinte pasive SH. Pe partea 2.1 multimedia fie cumperi Edifier S330D plus o placa de sunet dedicata pe care aparent n-o ai (nu te lua dupa cifrele in Watti, diferenta intre ce ai avut tu si acesta este enorma). Ori, mai astepti pana faci un buget pentru Edifier S530D, sistem pe care l-am ascultat si eu si suna excelent inclusiv pe partea de bass, iar comparativ cu ce ai avut, acesta chiar te va da pe spate. Pe partea de sub + amp + incinte, cred ca va trebui sa maresti bugetul pentru ca un subwoofer activ SH decent e intre 300-400 Ron, un amp stereo decent e tot intre 300-400 lei, iar 2 incinte pasive sunt la fel, tot intre 300-400 lei. Problema e ca pe viitor va trebui sa adaugi o placa de sunet dedicata, pentru ca decodarea pe care ti-o face placa integrata e de toata jena, inclusiv la volum si profunzimea bass-ului.

http://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/s330d-black/
http://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/s530d-black/

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Cam ai dreptate cu akaiul ce mi-ai dat tu edifer sunt cam naspa la bass 75 w are ala la 9 milioane am gasit pe cel.ro un logitec cu un subwoofer de120 w dar am mai dat pe net de un subwoofer activ bun http://www.music-all.ro/site/product/1397/SUB15A--Ibiza-Subwoofer-activ-15A
Si niste boxe am gasit ar merge astea la subwoofer?
http://www.music-all.ro/......Q3551-100W
Si asta in detalii tehnice scrie ca are iesiri amplificate pentru boxe pasiva :D
Dar nu stiu daca merg boxele alea daca au conectori ce i cere wooferul

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Eu mi-am facut treaba, ti-am explicat ce rol are puterea intr-un sistem audio si ca cifrele sunt de fapt pentru marketing, nu-ti poti da seama cat de tare se aude un sistem audio doar dupa puterea in Watti. La fel ti-am explicat si ca subwoofere-le active NU au iesire amplificata pentru sateliti ci iesiri si intrari de tip high-level pentru conexiunea facila intre 2 boxe pasive - subwoofer - amplificator stereo fara iesire dedicata pentru subwoofer. Mai departe faci cum crezi.