| intex22 a întrebat:

stiti cumva care este diferenta dintre un amplificator si statie audio? si daca stiti as vrea si eu cateva sugestii, care ar fi mai bun. vreau sa imi cumpar doua boxe mari si nu mai vreau cu subwoofer, etc.

Răspuns Câştigător
| bouleanul a răspuns:

Amplificatorul, la modul general, poate amplifica si alte frecvente decat cele audio. Statie audio inseamna ampflificator pentru banda audio cu (1...8 canale). Firme reputate: Denon, Dual, NAD, ROTEl, Marantz...cauta sh, ca iesi mai bine cu banii.

| intex22 explică (pentru bouleanul):

Bouleanul as vrea sa stiu daca pot gasi un asemenea amplificator la un pret de 200-250 ron si daca sunt de ceva calitate, ca nu vreau nici teapa.

| bouleanul a răspuns (pentru intex22):

In zona 200-250 nu prea gasesti ce ti-am zis eu. Incearca (renuntind un pic la pretentii) un amp stereo (deci cu doar 2 canale, din zona AKAI, PHILIPS, TECHNICS, SABA. mai vechiute- de prin 1980-85). Nu te grabi, ia cu tine un prieten mai priceput si cauta prin consignatii sau pe okazii.ro, dar sa faci neaparat proba cum se aude. La banii astia, nu te astepta la mai mult de 2x25...40W/8ohm.

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Intra pe power zone si ai acolo de toate, preturi de la 200ron in sus
ciao!