| Fedaskyn a întrebat:

Sunt la liceu pe mate info și la informatica profesoara mi-a spus că operatorul logic NOT schimba din true in fals valoarea ecuației, având acestea în vedere

Not ((x mai mare că b) and (x mai mic sau egal cu a))

Cum se traduce asta? Adică cum poți să scrii fara not? (Daca ecuația cu not in fata este fals atunci cum scrii ecuația astfel în cat sa fie true) de exemplu mai mic devine mai mare sau cum merge când schimb valoarea de adevăr?

12 răspunsuri:
| Mircea991 a răspuns:

Iti va da x mai mic decat b si x mai mare sau egal decat a.

| unvecin a răspuns:

Prima dată citești fără Not.

Și ai așa:
x mai mare decât b
și
x mai mic sau egal cu a
Deci x să fie în intervalul (b, infinit) și în același timp x să fie în intervalul (-infinit, a].

Și acum vine Not care îl întoarce pe dos, adică
x să nu fie în intervalul (b, infinit)
și x să nu fie în intervalul (-infinit, a], deci rămâne că poate fi în intervalul:

(a, b].

Și acum, pentru că ai înțeles care e intervalul scrii simplu:
(x mai mic egal cu b) și (x mai mare decât a)

Sper că le-am nimerit. laughing

| unvecin a răspuns (pentru Mircea991):

Greșit la marginile intervalului. Exemplu: nu-l lasă pe x să aibă valoarea b. Ceea ce formula originală (cu Not) îl lasă (să nu fie mai mare decât b, deci poate fi egal). happy

| unvecin a răspuns (pentru Mircea991):

Și îl lasă pe x să ia valoarea a, ceea ce în original nu se poate (x să nu fie mai mai mic sau EGAL cu a). tongue

| Numelecontuluinupoatefimodificat a răspuns:

Not nu transforma din true in false ffs. Doar neaga logic expresia. Ca daca voiai sa fie falsa o scriai de la inceput asa

| unvecin a răspuns (pentru Numelecontuluinupoatefimodificat):

Adică

Not ((x mai mare că b) and (x mai mic sau egal cu a))
echivalent cu
Nu ((x mai mare că b) și (x mai mic sau egal cu a))
echivalent cu
Nu (x mai mare ca b) și Nu (x mai mic sau egal cu a)
echivalent cu
x să nu fie mai mare ca b și x să nu fie mai mic sau egal cu a
echivalent cu
x să fie mai mic sau egal cu b și x să fie mai mare decât a

(E mai corect așa, decât prin reprezentare cu intervale. Pentru că nu zice nimeni că a e mai mic decât b... deci...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de scăfârlia mea, ce răspunsuri...

Uite aici soluția corectă:
Faci tabelul de adevăr al lui nand(and negat, asta e ceea ce ai)
A B!&
0 0 1
0 1 1
1 0 1
1 1 0

se observă de aici că dacă negi(inversezi) condițiile A și B obții echivalentul lui or/sau, astfel A nand B =! A or! B

Deci:
!(x>b && xb ||! x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ foarte multe raspunsuri gresite...
operatorul not inverseaza operatorii relationali SI PE CEI LOGICI

raspunsul corect pentru not(x>b and x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Not(x>b and x

| Fedaskyn explică (pentru anonim_4396):

Nu poti sa pui semnul mai mic pe TPU caci il interpreteaza ca HTML, dar iti multumesc pentru ajutorul oferit

| Fedaskyn explică (pentru anonim_4396):

Nu prea am inteles ce ar trebuie sa fie "& |!" dar iti multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fedaskyn):

Scuze, abia acum am observat că nu poți pune mai mic pe TPU:
&& este and
|| este or
! este not
rezultatu era:
not(x mai mare ca b and x mai mic sau egal cu a) = not(x mai mare ca b) or not(x mai mic sau egal cu a) = x mai mic sau egal cu b or x mai mare ca a