| BadBoy1998 a întrebat:

Toate componentele de mai jos is ok? Functioneaza toate bine? Sursa e suficient de buna? Nu exista bottleneck nimic?

CPU : Ryzen 5 1600x
GPU : GTX 1060 6GB
RAM : Corsair Vengeance LPX Black 8GB DDR4 3000MHz CL16
MotherBoard : ASRock AB350 Pro4
Sursa : Segotep SG-500A
HDD : SSHD 1TB
SSD : 240GB
?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

"Ok" in ce idee?
Daca functioneaza, vei vedea dupa ce le iei/primesti; de unde poti sa-ti dai seama daca procesorul "functioneaza bine" daca nu-l ai langa tine si vezi ca are sau nu lag, ca se incalzeste...sau alte componente?
Sursa e ok, ar trebui sa ti se duca in 300-400W daca faci overclock, n-ar trebui sa sara de 500, http://bit.ly/2RmjiCk dar daca ai in buget sau pe viitor nu strica ceva mai mare, de 520-600.
Bottleneck? Sunt de aceeasi opinie cu Madalin:
http://youtu.be/C5DeomVqLDM?t=210

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ar fi recomandat totusi 16 GB RAM. Nu este complet necesar dar ar fi recomandat.

| patrik986 a răspuns:

Este ok, 8 gb îți ajung pentru gaming normal.

| patrik986 a răspuns:

Dar totusi nu ar strica o sursa de 600w ca să fi sigur.

| SSOberstGruppenfuhrerHellstrom a răspuns:

Marea majoritate a placilor de baza moderne au support pentru Dual Channel memory.
Cumpara 2 ram modules de 4 gb in loc de unul singur de 8.
Astfel ti se dubleaza bandwidth-ul si ai imbunatatiri ale performantei.

| BadBoy1998 explică (pentru SSOberstGruppenfuhrerHellstrom):

In viitorul apropiat vreau sa mai cumpar 8GB ram si nu vreau sa am pline toate alea.