| IONUTandrei2k17 a întrebat:

Tocmai ce mi-am schimbat procesorul dual-core cu un amd athlon x4 880k quad core de 4 ghz.Problema e ca nu se vede aproape nici o diferenta nici in jocuri si in CPU-Z la core speed stagneaza in jur de 1700 mgz sarind la 3700, de ce se intampla asta?

9 răspunsuri:
| Cristi9025 a răspuns:

Instaleaza ultima versiune de bios a placii tale de baza si daca nu merge incearca sa il overclockezi la 3700 mhz si vezi ce se intampla (sincer nu stiu ce se intampla e doar o idee )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai schimbat tu? Esti sigur ca placa de baza este compatibila cu procesorul in cauza? Ce diferente vrei sa se simta?

| 2P a răspuns:

Cati gb de ram ai? si ce placa video? Poti pune procesor si de 10 ghz daca restul componentelor sunt slabe te trage in jos

Bula
| Bula a răspuns:

Primul procesor: 880x4=3520MHz
Al doilea procesor: 3700 MHz
Deci, viteze aproape egale.

Diferenta esta ca, la al doilea face economie de resurse cand merge doar la 1700 MHz.

| peperonies a răspuns:

Ce placa video ai?

| IONUTandrei2k17 explică (pentru peperonies):

Am 8 gb ram ddr3 si placa video amd radeon hd 5450 2gb.

| IONUTandrei2k17 explică (pentru anonim_4396):

Normal ca e compatibil! Sunt cam 10-15 fps diferenta.Crezi ca ca un gtx 750 ti 2gb ar adauga cel putin 50 de fps?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IONUTandrei2k17):

Vorbim acum de placa video, sau de problema procesorului, pentru ca ce spui de gtx, nu are legatura cu procesorul.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru IONUTandrei2k17):

De aceea nu vezi diferență în jocuri. Placa video este foarte slabă.
Îți trebuie cel puțin NVIDIA GT 730 GDDR5 sau AMD R7 240 GDDR5, cel puțin asta.
Ex: http://altex.ro/......n730d5-2gi