| Toma12456 a întrebat:

Am o intrebare: care este diferenta dintre un procesor quad core si unul dual-core?

5 răspunsuri:
| nextlevel999 a răspuns:

Pai quad core este mai rapid decat dual core, este de 2 ori mai rapid fcae cat doua procesoare dual core la un loc

| Toma12456 explică (pentru nextlevel999):

Si daca am un procesor quad-core de 1.2. Mhz si celalalt dual-core de 1.5. Mhz?

| nextlevel999 a răspuns (pentru Toma12456):

Tot mai bun este cel quad

| Nyku_5126 a răspuns (pentru Toma12456):

Pe romaneste...

Mai bine trag 4 cai frumosi (Quad = 4 x 1.2) decat 2 cai frumosi (Dual = 1.5 x 2).

Salutari.

| DJLIO a răspuns:

Procesorul quad-core este mai puternic are 4 nuclee si poti lucra in 4 programe(mari) in acelasi timp, iar dual-core este mai slab are doar 2 nuclee. Daca doresti sa iti cumperi te svatui sa ei quad-core!happywinking