| EdiC a întrebat:

TPU am o intrebare. De ce oare imi merge greu calculatorul? windowsul e nou de o luna, nu ii incarcat mai deloc, am 4 gb rami, procesor, Intel celeron dual 2, 60ghz, si asta s-a intamplat asa dintr-o data, adica ieri mergea totul ok si azi dureaza 5 min sa intre pe facebook. si la task manager acolo la sectiunea "DISK" ii la 100% si rami la 40 si procesorul la 10... va rog sa imi spune-ti ce sa fac sa mearga mai bine sau din ce cauza merge asa greu dintr-o data.
mersi anticipat!

14 răspunsuri:
| Gheorghe123434 a răspuns:

Internet pe modem/cablu?

| TheKings a răspuns:

Poate are ceva hard-ul.

| Anonimus1the1hacker a răspuns:

Iti sugerez sa pui pe cineva de incredere sa iti puna un anti - virus care sa nu fie expirat. Am patit la fel ca tine, sau daca nu, sa nu mai intri pe paginile dubioase poti lua virusi sad Verifica si conexiunea la internet laughing))))) happy happy Sper ca te-am ajutat happy
FUNDA?

| Necsutu_George_Si_Ana_1992 a răspuns:

Cand ai schimbat ultima data pasta depe procesor. incearca sa schimbi pasta si vezi daca mai este solicitat 100%... Funda big grin

| darius27015 a răspuns:

Ia-ti CCleaner (il poti cumpara sau lua de pe internet free..sau piratat) si cand intri in el ai acolo in stanga "Registery",intri si dai Scan for issues, cand termina scanarea apasa pe Fix selected issues... (ai grija ca toate errorile care au fost scanate sa fie bifate). O sa iti apara ceva Warning dar ai intredere si apasa pe "No." Apoi iti va intra o alta fereastra si apesi pe Fix all selected issues(daca l-ai pus pe romana ar traduce cam asa "repara toate problemele gasite" sau ceva de genul asta). Esti gata, si eu am avut aceeasi problema, dar am folosit CCleaner si a mers ca nou. PS daca nici acum nu iti merge mai bine, ar trebui sa il duci la cineva sa ti-l "curete", poti intreba la orice magazin unde este si atelier de montare a PC'urilor/laptopuri etc. Funda?

| SorinTudor a răspuns:

Posibil HDD-ul sa fie de vina daca iti merge doar pe intenet inseamna ca problema este cu viteza de internet, daca problema este si in programe atunci este HDD-ul de vina.

| gelu1970 a răspuns:

Mergi cu el la service. cu linux ti-ar merge mult mai bine.
asa patesti cand instalezi sisteme furate.

| RAY a răspuns:

Tu nu esti singurul din pacate care intelege ce un windows si ce este hardware, si ce daca il ai instalat asta nu inseamna ca componentele tale sunt noi, adevarul e ca trebuie sa mai cumperi ceva nou din cand in cand, in fine daca se blocheaza asa dintr-o data e cpu, daca porneste cu ventilator doar e memoria ram, bine la deschidere biosul tau nu verifica si el nimic? sigur verifica ram, hard etc daca e mereu disk 100% ai badurii pe hard dai o scanare cu defrag din nou repet asta nu reinoieste nimic, roaga-te sa nu fie placa de baza si doar memoria ram, hard e scump, memoria ram memtest prin live boot cd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarca si instaleaza Advanced sistemcare.Bifeaza totul si da-i un scan. Indeosebi defragmentarea discului si scanarea hardiscului. Dai apoi la repair, restartezi si gata. daca nici asa nu iti merge mai rapid, atunci hardul are probleme si cred ca va trebui sa iti cumperi altul.

| EdiC explică (pentru Gheorghe123434):

Modem

| EdiC explică (pentru Anonimus1the1hacker):

Am antivirus cu licenta

| EdiC explică (pentru Necsutu_George_Si_Ana_1992):

Prin decembrie

| EdiC explică (pentru SorinTudor):

Merge greu peste tot adica se blocheaza mereu... nu are legatura cu netul

| SorinTudor a răspuns (pentru EdiC):

HDD-ul, daca ai placa de baza pe SATA 3 iti recomand un SSD pentru windows si un HDD cu 7200rpm 500-1TB (in functie de buget) pentru jocuri si alte chestii care le bagi dar programele si windows instaleaza-le pe SSD.