| Steregoi a întrebat:

Unui om in hipotermie sau cu temperatura corpului mult scazuta sau imbracat in folie izoterma i se deschide usa actionata printr-un senzor de miscare?

9 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Pai cum ai zis si tu e senzor de miscare nu termic asa ca nu vad de ce sa nu se deschida

| Steregoi explică (pentru HadesSs):

Pai senzorul ala e cu infrarosu, nu? Si daca un corp e rece sau caldura e izolata si nu emite astfel in infrarosu sau mai putin mai detecteaza ceva senzorul? De fapt intrebarea este: cum functioneaza un senzor de miscare sau de proximitate?

| justmemari a răspuns:

Buna ziua, Imi miroase a teme facute pe TPU. Dar asa cum tu insuti ai spus usa e actionata printr-un senzor de miscare, drept urmarea miscarea va actiona mecanismul de deschidere a usii nu caldura corpului a celui care va dori sa intre.

| HadesSs a răspuns:

Senzorii de mișcare sunt o componentă tehnică care poate determina calitatea sau mai degrabă cantitatea măsurată a proprietăților fizice și chimice cum ar fi: temperatura, radiațiile termice, umiditatea, presiune, sunetul și luminozitatea. Aceste măsuri sunt convertite în semnale electrice. Primii senzori funcționali au fost utilizați în industria armamentului.
Deci sunt si pe sunet nu neaparat pe temperatura corpului cred ca depinde ce tip e.

| Steregoi explică (pentru justmemari):

Nu cumva sesizeaza ca se misca caldura?

| Steregoi explică (pentru HadesSs):

Temperatura si radiatiile termice sau infrarosii sunt cam acelasi lucru. Daca e vreme ploioasa si geaca uscata neam de umiditate nu mai sesizeaza. Presiune la ce la basini sau la expiratie? laughing Sunetul la ce, daca e mut acel om sau nu vorbeste sau merge tip-til? Daca e imbracat in negru nu mai emite nici o lumina. laughing

Cu sunete sau ultrasunete ar fi eficient acel senzor asa cum se ghideaza liliacul sau cartografierea fundului oceanic cu sonar.

| HadesSs a răspuns (pentru Steregoi):

Pararea mea e ca te-ai uitat la prea multe filme laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns:

Temenul de senzor de miscare e prea generos ca sa iti putem raspunde..sunt mai multe tipuri si in functie de ele teoria ta poate functiona.

La cei pe baza de infrarosu poti fi infizibil daca nu iti pot detecra temperatura (desi probabil va trebui sa fii mort nu in hiportermie), in schimb exista unii care simt modificari in imaginea din fata lor, sau functioneaza precum radarele care inregistreaza undele care le emit si daca se intoarce ceva inapoi etc.