| Girly97 a întrebat:

Nu vi se pare 36.1 o temperatură aproape de hipotermie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hipotermia e de la 35 in jos.

| Frank51 a răspuns:

Temperatura corpului nu este constanta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa arate temperatura exacta a corpului, termometrul trebuie sa fie lăsat o anumită perioada de timp pentru a se încălzi la temperatura care o are corpul. Eu am verifica pe corpul meu lucrul acesta.

| JicaContra a răspuns:

Nu, dar chiar azi a fost la tembelizor cu unele "termometre de oameni" care citesc 31.3 si BOUL de gardian de la intrarea in mall i se pare "normal"
deci daca despre asta era vorba, ca ti-a luat temperatura si a iesit total aiurea

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Dar ce avem cu paznicul? Omul are ordin sa nu te lase sa intri daca ai peste temperatura X si primeste aparatul Y, care functioneaza mai bine sau mai putin bine (variaza inclusiv de cat de incarcata e bateria). Nu e acolo pe post de medic ca sa te trateze daca esti in hipotermie, nu a facut el aparatul care functioneaza prost, nu a decis el sa nu ai voie in magazin daca temperatura indicata de aparat e mai mare de X, etc. In general nu prea suport paznicii, dar de data asta chiar nu vad de ce se indreapta toata ura catre ei.

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu am nimic, cu paznicul, dar sa spui o temperatura la care o persoana moare de hipotermie, si sa nu te gandesti ca ceva nu e in regula cu termometru, mi se pare prea multa prostie sau mai rau nepastare iresponsabila

| Digikey a răspuns:

Azi la intrare in Kaufland cica am avut 34.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt stricate

| Dana1999 a răspuns:

Nu.

| BlackPixel a răspuns:

Nu! In niciun caz.
Temperatura normala a corpului variaza intre 36 si 37 de grade.
Hipotermie se considera cand scade sub 33.5 grade.