| Denila123 a întrebat:

Va rog urgent, care ma ajuta si pe mine, am cumpărat o placa de rețea, am montat-o, dar nu merge netul.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai router, intra in setarile lui, la setarile de conectare.
Daca nu ai router, doar calculatorul conectat direct la cablul de internet, atunci intra in Control Panel - Network Connections, acolo alegi conexiunea actuala - click-dreapta pe iconita - proprietati si cauti setarea.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Driver. Sau 3DP Net.

| ArmywCode a răspuns:

Daca vezi ca beculetele de la placa de retea se aprind, instaleaza-i driver-ul. Daca nu se aprind, inseamna ca nu ai pus-o bine!

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a functiona net-ul, trebuie:
- placa de retea sa fie functionala si sa fie montata corect
- sistemul de operare trebuie s-o recunoasca. In windows, unele placi se recunosc, la alte modele trebuie instalat driver.
- placa trebuie sa fie conectata corect la retea, prin cablu adecvat
- conexiunea trebuie configurata conform indicatiilor furnizorului (nume, parola). Daca conectarea la furnizor este direct, atunci configurarea se face din calculator, iar daca conectarea se face prin router, atunci configurarea se face in router.

In caz ca nu te descurci singur, apeleaza la un cunoscator, eventual la serviciul clienti a furnizorului de internet.

| Denila123 explică (pentru Bula):

Salut, am instalat draivul si merge netu 2 minute se oprește, si iar așa face la reporniri

Bula
| Bula a răspuns (pentru Denila123):

Bifeaza casuta de "Reconectare automata".
Daca ai router, atunci se afla la setarile lui. Daca ai conectare directala calculator, atunci la Proprietatile conexiunii de retea (internet).

| Denila123 explică (pentru Bula):

Nu stiu unde zici!, unde sa dau?

| Denila123 explică (pentru Bula):

Mersi, chiar a fost de mare ajutor

Bula
| Bula a răspuns (pentru Denila123):

happy
Fun DA! big grin