| Duma91 a întrebat:

Va salut. Am un laptop Dell si nu se mai aprinde,am incercat sa il bag la incarcat dar tot nu se aprinde,adica nu imi arata la laptop ca s-ar incarca dar dupa aceea am observat ca cand bag încărcătorul in priza nu se aprinde becul verde de la incarcator dar daca mișc un pic cablul se aprinde becul,l-am băgat în laptop si se închide becul, am incercat asta de câteva ori dar la fel. Oare e stricat laptopul sau încărcătorul?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu se știe ce mufă este de vină: de la laptop sau de la încărcător.
Eu m-aș duce cu laptopul la Altex, Flanco, etc. să fac o probă cu un încărcător nou, compatibil. Dacă face la fel, atunci mufa de la laptop este de vină.
Dacă merge fără probleme, atunci cumperi încărcătorul.

| Panamax a răspuns:

90% este mufa din computer.
Incarcatoarele Dell mai au un pin f subtire central suplimentar prin care computerul stie ce putere are alimentatorul.
Se gaseste ca piesa de schimb si se inlocuieste relativ usor.Mufa vine deja cablata si are un conector cu 3 fire care se leaga la placa de baza.

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu te pricepi deloc la electronica si nici nu ai scule
atunci nu prea conteaza, problema se verifica pur si simplu cu un aparat de masura daca incarcatorul da curent

moment in care in afara de service oricum nu ai decat o solutie care implica dat bani degeaba daca nu merge sau dat produsul inapoi (il iei de la eMAG sau cu comanda online) si anume sa iei un incarcator universal si sa vezi daca merge cu ala