| Cristi9025 a întrebat:

Vreau sa cumpar un ruter wifî special doar pentru calculatorul meu de gaming nu si pentru altceva si vreau sa stiu daca cumpar un router 10/100/1000 dar are 300 mb/s se transfera de la 10 pana la 1000 mb prin cablu sau pana la 300 mb? Deci spuneti sa imi iau unul cu 2400 mb/s sau doar cu 300 mb/s? Calculatorul are placa de baza care are wireless

Răspuns Câştigător
| aserbuta a răspuns:

Dragă Cristi, după ce ţi-am citit de mai multe ori întrebarea, care nu are punct, virgulă sau sens, am presupus următoarele: - ai un calculator cu placă wireless şi vrei să achiziţionezi un router wireless cu port Gigabit ( adică 10/100/1000 Mbps );
- la acest router intenţionezi să te conectezi doar tu, cu un singur calculator şi te întrebi dacă viteza de download prin acel router va fi de 1000 Mbps sau de 300 Mbps.

Acum vin cele două răspunsuri la ce am presupus eu că întrebi tu.

a) Daca ai o viteză la internet de 300, 500, 600, 1000 Mbps, viteza MAXIMĂ de care poţi beneficia calculatorul pe acel router nu va depăşi 300 Mbps indiferent ce ai face tu, din două limitări:

1. Lăţimea de bandă a "Wireless N", este de 300 Mbps, sau mai puţin (de aceea am scris cu litere mari MAXIMĂ mai sus).
2. Puterea router-ului de a face NAT/Port Forwarding este în jurul lăţimii de bandă de 300 Mbps. Puterea asta înseamna cât poate transfera de pe fir pe wireless.

b) Dacă ai o viteză la internet de 100 Mbps sau mai puţin, poţi salva nişte bani prin a cumpara un router de doar 10/100 Mbps.

1 răspuns:
| Alexandru20CM a răspuns:

Până la cât are internetul tău viteza.