| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu ceva despre un router wifi

Vreau sa im cumpar acest router wifi:http://www.emag.ro/......--pDIR-600

La ce distanta poate transmite routerul? Sunt la tara si as vrea sa stiu daca ahjunge pana la vecinul meu care sta la vreo 30-35m.

Cum conectez routerul la PC?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Cam 100 de metrii, acum, nu stiu daca bate si pana la vecinu', mai sunt pereti intre, alte aparate care sa-l bruieze, de exemplu la mine la bucatarie ai semnal mai puternic decat in celalalt dormitor care este mai aproape, ma rog, eu stau la bloc.

Si ca sa conectezi routerul la PC folosesti un cablu de internet, trebuie conectat neaparat prin cablu ca sa poti sa-l configurezi, apoi pastrezi cablul, sau iti cumperi o placa de retea pentru PC cu o antena Wi-fi si il faci prin wireless, dar pentru configurat merge doar prin cablu, nu si prin wi-fi.

| MariusBlaj a răspuns (pentru introduaicinumele):

Am internet prin romtelecom.Pot conecta routerul prin cablul care merge la modemul meu? Vreau sa stiu daca mai trebuie sa cumpar altceva sau doar conectez cu acel cablu.

| introduaicinumele a răspuns (pentru MariusBlaj):

Nu conteaza de la cine ai internet, si verfica sa vezi daca modemul tau are antena de wi-fi ca poate asa nu mai trebuie sa-ti cumperi si router. Si nu, nu mai trebuie sa cumperi si altceva, eventual niste cabluri ne internet ca sa poti conecta pc-ul la router.