| Zenzen a întrebat:

Vreau sa fac un w98 stick butabil, Astept pareri, mersi friends

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce vrei, in termenii tehnologiei informaticii, sa te intorci pe vremea bunicii? E ca si cand ai vrea sa te intorci la sapa de la folosirea unui motocultor sau tractor. W98 a murit, chiar si XP, una din versiunile cele mai reusite ale Windows, e pe duca, asa ca, ce sa mai faci cu el acum? La vremea lui, ca si XP, si toate celelalte, a fost OK, dar cand e depasit, nu mai are rost sa te complici cu el. Ti s-a zis deja ce ti se poate intampla.

| sierra1 a răspuns:

Fă-l doar că nu prea vei avea ce boota cu el (computerele ce funcționează acum nu prea mai au drivere pentru w98)

| ziftode a răspuns:

In teorie e posibil, destul de greu, de custom si de aiurea procedura, dar nu imposibil

intrebarea e in schimb foarte simpla:

LA CE ITI TREBUIE WINDOWS 98?!?

NU MAI POTI SA FACI NIMIC PE EL, iti e foarte greu sa gasesti programe ce win9x (DA, erau foarte diferite de cele de la winXP in sus), nu poti sa intrii pe net (internet explorer-ul lui e total depasit de situatie si o sa iti dea crash-uri in draci), W98 era puternic recunoscut pentru ecrane albastre DEGEABA, iti dai seama ce o sa capeti in draci pentru lipsa de compatibilitate cu programele prea noi pe care o sa i le pui

deci, astept raspuns la intrebare happy

| Zenzen explică (pentru ziftode):

Decat pentru contabilitate ma intereseaza, de programul de contab, nu e problema, cu el ma descurc, doar ca trebuie reinstalat windowsul, si il vreau tot pe 98 ca e super la acte si gestiune etc, se comporta foarte bine, de net si altele nu ma intereseaza ca am pe alt ps si tel...

| Krax256 a răspuns:

Cu 200-250 de lei iti cumperi cel putin un P4second cu procesor dualcore cu HT care sa suporte cu succes un windows XP. Win98 pe care il vrei tu este o durere in coaste, are o multime de probleme si cum zicea sierra mai devreme...canci drivere. in cel mai bun caz cauti cate o luna pana sa gasesti vreun driver pe cine stie ce site obscur.