| Cristi9025 a întrebat:

Vreau sa imi creez un calculator si nu stiu ce rol are s.s.d-ul ( solid-state drive-ul ). Este obligatoriu pentru un calculator? Daca nu ce are in plus daca il cumpar?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dupa parerea mea da, nu se compara un hdd cu un sdd, deci da cumparal ca merita banii, recomand Samsung ssd 250 de gb la 250 de ron sau macar 120 gb kinston exemplu
hdd 15-20 mb/s
ssd 400-500 de mb/s
rata de transfer de date

11 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Ssd-ul este un hard-disk mai avansat. Nu este obligatoriu pentru un pc dar este mult mai rapid.

| CPAElites a răspuns (pentru DjSannan):

Nu este hard disk!
http://www.pcper.com/......1-7.31.jpg

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este un hard mult mai performat in ceea ce priveste viteza

| CPAElites a răspuns:

Vrei sa-ti "imi creez" sau sa-ti achizitionezi?
Ce buget ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SSD-ul este in general tot un hard, dar mai ...rapid. Se ataseaza si se intaleaza windows si jocuri mai performante.Se baga in unitatea USB si se conecteaza. Nu e obligatoriu e doar o varianta la un hard mai bun.

| Cristi9025 explică (pentru CPAElites):

Sa imi creez. 15.000 lei

| CPAElites a răspuns (pentru Cristi9025):

Ba 1500 lei? sau 150 milioane?

| Cristi9025 explică (pentru CPAElites):

15.000 RON

| DjSannan a răspuns (pentru CPAElites):

Mai informeaza-te un pic si apoi revino cu discutii. ESTE UN HARD MAI AVANSAT CA SI CASETELE CU BANDA SI DVD-URILE ASA CA SI COMPARATIE

| CPAElites a răspuns (pentru DjSannan):

SSD : https://www.youtube.com/watch?v=IoAN9RFv780
HDD : https://www.youtube.com/watch?v=tg0pkAmI0RM

SSD-ul are memorie flash!
HDD-ul are un disc.

| DjSannan a răspuns (pentru CPAElites):

Da stiu foarte bine detaliile tehnice dar tu nu intelegi ca e tot un fel d hard mai avansat, ca si diferenta e cum era pe vremuri intre casetele e la casetofon alea cu banda si cum sunt aacum dvd-urile