| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi imbunatatesc pc sa se miste mai repede si vreau sa ii adaug un ssd si vreau sa cumpar acest ssd de la eMAG Solid State Drive (SSD) Samsung 750 EVO, 250GB, 2.5", SATA III, mai exact vreau sa scot windowsul de pe hard si sa il instalez pe ssd, Imi va merge? vreau sfaturi, dau si funda

Răspuns Câştigător
| AlexDFY a răspuns:

Da,e bine ce vrei, trebuie sa reinstalezi windows ul.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Faci imagine si il muti direct. 750 EVO e un pic mai vechiut daca nu ma insel. Despre asta discutam - http://www.emag.ro/......DD80W3BBM/

Daca vrei sa salvezi niste bani, poti alege cu incredere unul dintre urmatoarele doua:
1. http://www.pcgarage.ro/ssd/biostar/s100-240gb-sata-iii-25-inch-1/
2. http://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/su800-256gb-sata-iii-25-inch/

| anonimg a răspuns:

Sigur ca va merge ssd-ul; dar ca sa mearga si la viteza lui sata 3, atunci trebuie si placa de baza sa aiba sata 3.
Chiar daca pe placa de baza ai sata 2, atunci ssd-ul iti va merge la viteza de sata 2, chiar daca el e de sata 3.

Daca ai sata 3 pe placa de baza e bine; dar trebuie sa ai si cabluri de sata 3 pentru ssd. Cablurile de sata (sau sata 2) iti va micsora(limita) viteza la sata 2.

In principiu este foarte bine ce vrei sa faci; dar este bine sa tii cont si de micile amanunte de mai sus.

| danutzu96 a răspuns:

Se poate clona cu diverse tooluri (gen Acronis) si pune pe alt hdd. Totusi iti recomand sa instalezi din nou pe ssd. Daca exista o eroare pe hdd este posibil sa o ai si pe ssd dupa clonare.

| octav005 a răspuns:

Da iti va merge muul mai repede, dar trebuie sa il instalezi pe ssd

| Valentin_Bratan_1989 a răspuns:

Da, merge. Si eu am facut asta, si merita. Sugestia mea, ar fi mai bine sa-ti face wipe pe hardul vechi si sa reinstalezi un windows nou/curat pe SSD decat sa faci imagine si sa muti. Fara registrii aiurea.