| prajala17 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video Sapphire HD7750 1GB GDDR5 si nu stiu daca sursa si sistemul mi-o suporta.

Paca de baza AsRock G41C-GS

Prosesol Intel celeron dual E3400 2.6ghz

Kingmax 4gb ram 1333 dual channel

SURSA DELUX 450 W(asta e problema)

Am vazut pe site-ul SAPPHIRE ca minim trebuie 400W eu am 450 dar am auzit multe despre Marca DELUX

PS:Suporta si WIndows 8?

2 răspunsuri:
| CiocolataAerataLuff a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa intrebi un specialist si sa nu iei dupa ce iti spun alti amatori pe TPU.
Funda?

| KodrutZ a răspuns (pentru CiocolataAerataLuff):

Daca tu esti amator, ti-as recomanda sa nu mai raspunzi si sa ignori ariile unde habar n-ai care e miscarea in domeniul respectiv.
@prajala17: De cit timp ai sursa aia? In principiu, e o flasneta, dar 7750-ul nu necesita alimentare suplimentara si, in principiu, daca ti-a dus sistemul pina acum, o sa duca si placa asta video, DAR la fel ca si pina acum, daca iti crapa sursa... nu stiu cite componente or sa scape.
P.S. O sursa gen Deluxe, inainte de orice altceva, papa mult mai mult curent decit consuma sistemul in realitate (randament scazut), asa ca ai impresia ca ai economisit pe de o parte, dar dai bani aiurea la curent fara rost.
P.S. 2 Seria 7xxx de la AMD/ATI suporta W8 fara probleme, dar la sistemul tau nu ti-as recomanda sa te legi la cap cu 8-ul. 7 e sfint.