| SonicAndrei a întrebat:

Vreau să-mi iau un calculator pentru editări foto și video. M-am gândit la:
Procesor: AMD Ryzen 7 2700X;
Memorie: 16GB RAM de 3000MHz, CL15, kit dual channel (+ verificat compatibilitatea pe site-ul producătorului plăcii de bază);
Placa de bază: GIGABYTE B450 AORUS PRO - am ales această placă datorită cipului audio ALC1220 și a heatsink-ului pentru SSD;
SSD: Samsung 970 EVO 500GB - am ales acest SSD fiindcă 970 EVO 250GB e are viteze de citire mai mici față de 960 EVO 250GB, iar diferența de preț dintre 960 EVO 250GB și 970 EVO 500GB nu e mare;
Placa video: momentan o voi folosi pe cea din calculatorul actual (GTX 750Ti);
Sursa: Seasonic Focus+ 750W - știu că momentan nu am nevoie de atâta putere, dar în viitor voi pune o placă video mai puternică. În plus, voi duce calculatorul și la țară unde mai sunt uneori căderi de tensiune, de aceea am căutat o sursă de calitate.
Carcasa: Deepcool Kendomen - am ales-o pe aceasta datorită celor 5 ventilatoare incluse;

Bugetul meu e de aproximativ 4500 lei. Componentele le voi lua probabil luna aceasta de unde le găsesc mai ieftin. Aveți alte sugestii?
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2833998/

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E tare rău, e o rachetă ce vrei să-ți iei!

| SonicAndrei explică (pentru sierra1):

M-am săturat să-mi sacadeze imaginea în Sony Vegas cu i3-ul meu și am zis să fac un upgrade semnificativ. Problema e că a ieșit destul de scump... dar măcar să fiu mulțumit de investiție și să mă țină ani buni.

| sierra1 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Să-l folosești sănătos