| Claudiuyana a întrebat:

E bun?
Carcasa-Carcasa AQIRYS Wezen, Mini Tower, fara sursa, mATX, White
Placa de baza-Placa de baza Gigabyte B450 AORUS PRO, Socket AM4
Processor-Procesor AMD Ryzen™ 5 5600X, 35MB, 4. 6GHz, Wraith Stealth
Ram-16 Gb
Placă video-Placa video ASUS Cerberus GeForce® GTX 1050 Ti Advanced Edition, 4GB GDDR5, 128-bit
Ssd-240 gb
Hdd-2Tb
Sursă-Sursa Gigabyte GP-P750GM, 80 PLUS® Gold, 750W, PFC Activ
Pret-4.595 lei
Nou

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sursele Gigabyte sunt foarte problematice, multa lume se plange de ele (teoretic sunt ok, in practica multe nu trec testul: instabilitate, freeze, voltaje prost filtrate, Dumnezeu stie ce au facut Gigabyte la seriile noi, au cazut mult de tot si la placile de baza. Nu placile in sine sunt problema, ci BIOS-ul).

Mergi mai sigur cu una de la Corsair, EVGA, Seasonic, Sirtec, Cooler Master, Antec, BeQuiet, Cougar, sau Silverstone,.
Si nu ai nevoie de 750W decat daca planuiesti sa o pastrezi si pentru viitorul sistem, care va include componente mai puternice decat acesta.

Piesele din acest wishlist cer o sursa de 600W de calitate, sau hai sa zic, 650W MAXIM.

https://outervision.com/b/dJwajJ

La placa de baza, as alege MSI sau ASUS. Motivul il vezi mai sus.
Mi-am facut de curand un sistem cu 5900X, si am mers pe MSI.
Pot spune ca nu regret deloc, desi pana acum am avut doar Gigabyte si AsRock, iar fratele meu, doar ASUS (la acestia nu functioneaza softul de control Armory Crate pe unele placi de baza, de exemplu pe a fratelui meu, placa din 2018-2019).

La placa video ai putea merge cu un 2060 daca gasesti la pret acceptabil.
GTX 1050 Ti e cam slaba pentru acel procesor, si costa si ea niste bani.
De descurcat te vei descurca si cu ea la nevoie, desigur, dar ar fi fain sa vanezi un RTX2060 cu 6GB.

Nu ai specificat modelul RAM-ului, al SSD-ului sau HDD-ului.
Stai departe de Intenso la SSD-uri.
Si de GoodRAM, TeamGroup, Transcend.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

!
si tine cont ca Wezen e o super carcasa, micuta si bine aerisita, dar e doar microATX (poate adaposti doar placi de baza pana la 244 × 244 mm),

iar placa de baza aleasa de tine e ATX (305mm x 244mm).

Citez din specificatiile placii de baza, ultimul rand de jos:
"ATX Form Factor; 30.5cm x 24.4cm"

Specificatii Wezen:
"M/B support: Mini-ITX, Micro-ATX"

Ce as schimba eu?
Placa de baza, nu carcasa!
!

Daca placa video nu trece de 288mm, si coolerul pe aer nu depaseste 155mm, ai putea sa te uiti la asa ceva, carcasa care la nevoie accepta si format ATX:

https://www.pcgarage.ro/carcase/redragon/bliztwing-black/

Dar chiar si cu carcasa asta, tot as cauta alta placa de baza in locul acelui Gigabyte.

| Claudiuyana explică (pentru NLS):

Ssd-Solid State Drive (SSD) Kingston A400, 240GB, 2.5", SATA III
Ram-Memorie Corsair Vengeance RGB PRO White 16GB, DDR4, 3200MHz, CL16, Dual Channel Kit
Hdd-HDD Seagate BarraCuda 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA-III
Sincer eu nu ma prea pricep la făcut pc sau la piesele pentru pc si raspunsul tau chiar osă ma ajute mult

| NLS a răspuns (pentru Claudiuyana):

Daca ai intrebari despre montaj, imi poti scrie.
Repet: trebuie sa schimbi ori Wezen-ul cu o carcasa ce accepta format ATX,

ori placa de baza (si sa iei o placa de baza cu format micro-ATX, si preferabil de la alt producator).

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Geeezus! Rau nu e, dar pretul e ridicol.

| Wr3nch a răspuns:

Placa aia e cam slabuta la ora asta. Macar un RTX 2060 daca vrei gaming competitiv.

| Claudiuyana explică (pentru Wr3nch):

Ms pentru raspuns o sa tin cont de asta

| Feitan a răspuns:

Imi place cum ai dat detalii la toate piesele iar la rami... doar rami laughing, ai putea macar un 1060 - 2060 in loc de 1050.

| Claudiuyana explică (pentru Feitan):

Ram-Memorie Corsair Vengeance RGB PRO White 16GB, DDR4, 3200MHz, CL16, Dual Channel Kit