| Boleanul a întrebat:

Wowee, cat de tare poate un i3 sa imi usuce gtx-ul 1080?
Am un i3 6098p cu un rx 460 2gb si vreau sa dau upgrade la gtx 1080 (mini) urmand in lunile viitoare sa ma mut pe 8gen sau ryzen neavand buget pentru amandoua.
Vreau sa stiu daca pierderea de fps o sa fie atat de mare incat nu s-ar observa upgrade-ul? O fac mai mult pentru future proof.

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

Un upgrade o sa se simta, insa nu in jocurile cu CPU intensive, ca de exemplu CSGO. Daca zici ca o sa faci upgrade la procesor pe viitor, sigur ca e o alegere buna. Nu o sa se intample nimic, doar ca placa video nu o sa functioneze la capacitate maxima, mare chestie, tu oricum o sa ai mai multe fps-uri fata de acel rx460.

1 răspuns:
| CVane a răspuns:

Da,o sa existe un bottleneck, dar tot o sa iesi pe plus cu fps-urile, daca intre timp faci upgrade la procesor merita sa o iei acum, dar daca nu faci, nu iti recomand asta.