| icemen a întrebat:

Am un Allview x1 soul si nu imi merge wi-fi pe o wireless de acasa dar pe alte wireless imi merge mai am un telefon si pe el merge. Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vezi ca nu esti pe reteaua care trebuie!

| halogen001 a răspuns:

Daca ai acces la ambele routere, sa vezi ce fel de codare e folosita, pe ce canal sunt puse, poti incerca sa il pui la fel si pe acela la care nu merge.

Daca nu ai acces la routerul pe care merge bine, atunci poti folosi o aplicatie gen Wifi Analizer sa vezi ce caracteristici are reteaua pe care merge si poti incerca sa pui reteaua pe care nu merge, pe acelasi canal sau unul apropiat (de exemplu canalul 4), sa alegi aceeasi codare de exemplu WPA2 si poate va merge.

| icemen explică:

Dar mai pe alt telefon imi merge si pe laptop numai pe Allview nu imi merge