| anonim_4396 a întrebat:

Am un iphone caruia nu-i functioneaza touchul ( telefonul e resetat din fabrica ). pe site-urile de verificare IMEI imi zice ca telefonul NU e blacklisted, asta inseamna ca are icloud? sau nu are?

12 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Ce are blackșlistul cu iCloudul? Sunt 2 lucruri diferite. Semnal are? Tochscreenul nu merge deloc? Ce versiune de iOS are? Poti afla si conectandu-l la iTunes. Oricum nefunctionarea touchsreenului e defectiune hardware, se poate repara fizic la service insa costa destul de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mont):

Pe iCloud.com am dat acolo la activation check (dupa IMEI) si imi zice ca se poate pune user nou... te ajuta cu ceva informatia asta?

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat ce iOS are, ca la o versiune mai veche de iOS exista un bus si se putea scoate iCloudul aparent fara urme, dar aparea la loc dupa un update sau restore. Nu conteaza ce apare pe iCloud.com ca acolo apare ca se poate pune user nou si daca e scos folosind acel bug.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mont):

Nu am indee... ca nu pot accesa telefonul ( nu raspunde la atingeri screenul).

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum am zis mai sus, instaleaza pe calculator iTunes si conecteaza-l la itunes, acolo o sa poti vedea ce iOS are pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mont):

Nu pot sa vad, cand il bag la itunes imi zice ca asteapta permisiunea de la telefon pentru a accesa datele... si cum nu pot umbla pe telefon nu pot sa confirm dracu ala...

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, inteleg. Pai cred ca un servide doar te poate ajuta atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mont):

Da, dar in legatura cu treaba aia, cand ii bag imei-ul la icloud.com verification imei imi zice ca telefonul sepoate folosii cu un user nou, iar la cele cu icloud zice ca necesita parola si Apple idul celui precedent, asta inseamna ca al meu e fara cont icloud nu? eu asa deduc!

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic. Oricum fara sa il duci la service e imposibil de folosit, cu sau fara icloud. Asa ca trebuie sa mergi la service.

| relian a răspuns:

Ce iphone este 3, 4 sau cit? Spui nu functioneaza geamul ok? Dar de aprins se aprinde, adica apare ceva acolo cind apesi butonul home? Daca displayul este ok atunci ai probleme doar cu digitizerul adica touchescreenul cum spui.Dar trebuie sa spui ce iphone este. Daca e iphone 3 sau 3g atunci s-a deconectat cablu de la touchscreen si de aia nu ia comenzi.E usor de rezolvat nu trebuie sa mergi la nimeni.Asta daca e iphone 3. Daca e iphone 4 atunci s-ar putea sa fie dus touchscreenul desi daca inainte a mers nu prea vad cum daca nu l-ai spart.Deci spune ce iphone e si daca e 3 iti spun ce si cum sa faci.Restul de IMEI nu stiu ce sa spun, asta poti verifica cind il conectezi la itunes acolo iti arata IMEI si ce mai e.Stiu ca e o chestie de pierzi sau iti fura careva telefonul si ai activat nu stiu ce chestie daca proprietarul suna stiu si eu la Apple aia iti blocheaza telefonul si nul mai poti folosi.Dar nu stiu daca iCloud sau find the iphone. Oricum tu fal sa mearga, dupa il conectezi la Itunes sil bagi ca new iphone.Nu mai ma pricep ce mai, de cind folosesc doar telefoane noi am uitat.Inainte le si decodam eu singur. Acum depinde si ce telefon e si daca se merita sati bati capul cu el.Bafta oricum

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

E iPhone 5S, nu ma intereseaza sa-l repar sau sa-l fac sa mearga, vreau doar sa stiu daca are iCloud sau nu. ca il dau mai departe dar nu pot sa-l dau decat daca stiu ca nu are icloud... la itunes nu merge conectat pentru ca atunci cand il bag zice ca i trebuie acordul telefonului, si eu cum nu pot sa umblu pe el nu am cum sa permit accesul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Si da touchscreenul afiseaza tot, dar nu receptioneaza nici o comanda happy.