| alexache a întrebat:

Salut, am cumparat azi un iPhone 14 Pro de pe OLX. M-am vazut cu vanzatorul, totul era ok cu telefonul, acesta mi-a spus ca-l are din Olanda. Nu mi-a pasat de unde il are cat timp am dat un pret ok pe el (3500 de lei). Problema e alta, dupa ce am plecat i-am cautat IMEI-ul pe un site si este raportat ca furat. L-am resetat si i-am pus icloud-ul, care nu ar fi trebuit sa mearga daca era setat pe alt proprietar. Aveti idee ce se poate intampla?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă se chinuie cineva sa îl găsească cred că îl poate localiza după imei. Da ce contează? Important e că ai iPhone ieftin.

| Simpatic a răspuns:

Chiar daca o sa par iarasi critic, am spus de multe ori masinile sh si telefoanele sh luate de pe net sunt o loterie!
Asta este motivul pentru care unii vand mult mai ieftin decat in magazin sau in cazul masinilor dupa 3 ani iei un "bolid" care in mod normal costa sa zicem 70.000 de euro cu "doar" 25.000 euro! Motivul? defecte, vicii ascunse, iar in cazul telefonului tau FURAT.
Sfatul meu daca te-ai vazut intr-o zona in care erau camere de filmat cu acel escroc mergi la politie! Pentru a il putea identifica!
Caci s-ar putea pe viitor sa ramai si fara telefon si cu banii pieduti!

De ce oare va incanta chestiile acestea cand cu 4000 de lei iti luai un telefon cu android nou si performant din magazin, oare aceste iphonuri sunt ele cele mai cele telefoane? ei bine, NU

| KovacsB a răspuns:

Mi se pare ca l-ai platit cam mult, iar imei-ul trebuia verificat de fata cu vanzatorul.

| alexache explică (pentru KovacsB):

Stiu, nu mi-am dat seama pe moment. am vorbit la Apple si au spus ca nu se intampla nimic cat timp merge totul la el acum

| MireP a răspuns:

Poate sa fie blocat mai incolo, chiar daca acum nu e.
Vorbeste cu ei la https://getsupport.apple.com/? locale=ro_RO si daca chiar e furat mergi la Politie.