| Sweet_Arahida_1990 a întrebat:

Am un telefon Samsung Galaxy ace si am o problema cu memoria interna/SD nu ma mai lasa sa descarc aplicatii din Google Play deoarece nu mai am memoriein telefon desi cartela de memorie este de 8 Gb si mai e disponibila memorie... am inteles ca daca ii fac root telefonului voi putea sa mut aplicatiile din telefon pe cartela sau daca aveti alte optiuni va rog sa mi le spuneti
PS : a reinitializat telefonul adica am ajuns la setarile din fabrica o data dar tot ramane problema
aplicatiile figureaza pe cartela de memorie desi imi ocupa din memoria telefonului...
Ce sa fac?!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa setezi din optiunile mobilului unde se vor descarca datele din google play si pui la memoria SD. daca nu merge il duci la depanare. In memoria telefonului se salveaza in mod obisnuit date atunci cand memoria SD e plina.

| GFStep a răspuns:

Intra in setings->application setings->Manage aplicatins, apoi pesi pe o aplicatie si ii dai "move to SD card"

| Sweet_Arahida_1990 explică (pentru GFStep):

Pai da dar ele sunt deja instalate pe cartela desi imi ocupa din memoria telefonului si a catelei...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă nu poţi rezolva din setări ca să instalezi direct pe cardul de memorie, atunci descarci şi instalezi aplicaţia App 2 SD ( move app to SD ) de la linkul :
https://play.google.com/......ps/details

Cu aceasta vei putea muta aplicaţiile pe cardul de memorie!

| Sweet_Arahida_1990 explică (pentru mgtow):

Cum setez aceasta optiune ca nu imi da nimic de genul asta la setari aplicatii...

| Sweet_Arahida_1990 explică (pentru mgtow):

Cum setez aceasta optiune?

| Sweet_Arahida_1990 explică:

Cum pot seta ca aplicatiile sa se instaleze direct pe cartela pentru ca eu am android 2.3.6

| mgtow a răspuns (pentru Sweet_Arahida_1990):

Cauti la optiuni, setari memorie sd sau memoria telefonului si de acolo cauti varianta unde vrei sa stochezi datele care le descarci din internet.

| Sweet_Arahida_1990 explică (pentru mgtow):

Pai da dar nu exista aceasta optiune... ma voi duce la un specialist sa vad care e problema