| DenqOO a întrebat:

Ati lasat vreodata ceva la amanet?
Cum a fost procesul?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Procedura nu procesul

| Invictusman a răspuns:

Am lăsat, am și vândut, am luat 40% din valoarea produsului când l-am vândut ( era un smartphone)
Procesor este cam asa : le lași produsul respectiv, le dai buletinul și le spui câti bani sa îți dea și după ce perioada vi sa le iei, dacă depasesti termenul spus de tine plătești un mic comision.
Acum depinde și cu cât îl ia în considerare ei în asa fel sa îți dea atâția bani cât le soliciți tu.

Acum câteva luni am cumpărat un telefon nou de la ei perfect funcțional, în magazin costa 1100 de ron, eu l-am luat cu 550 de Ron.
Ieși în avantaj mai degrabă când cumperi decât atunci când vinzi un produs, desigur contează sa fie un amanet cu produse fără defecte tehnice, sau cu defecte.
Am eu un amanet unde vinde numai telefoane perfect funcționale și ieftine.
Singurul dezavantaj e când vinzi un produs ca îți dă foarte puțin pe el, evident dacă nu vorbim de bijuterii, aur etc.

| Alverto a răspuns:

Nu am lăsat, doar am pus mâna sa împrumut

happy

Dar procesul e următorul: te duci la amanet și spui că ai ceva de lăsat, le dai buletinul sau ce îți vor cere și lași lucrurile acolo, când ai făcut banii ii returnezi și îți iei lucrurile (daca le mai vrei)

| DenqOO explică (pentru Alverto):

Eu nu il mai vreau. Vreau sa il vand.

| StrongHeart a răspuns (pentru DenqOO):

Nu merita sa vinzi la amanet ca iti da mai putin decat face produsul pe piata. Daca ma intrebi pe mine, nu merita sa amanetezi deloc, decat daca chiar e o urgenta mare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DenqOO):

Vinde l pe olx, dar ce anume vrei sa vinzi?

| DenqOO explică (pentru CristiDinBucuresti):

Un Huawei P40

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DenqOO):

Faci poze clare telefonului, daca mai ai cutia lui si garantia chiar daca a expirat este bine sa pozezi toate actele cu care ai cumparat telefonul, si toate accesoriile telefonului cutie, incarcator handsfree daca ai, si daca vrei sa il trimiti prin curier.

| DenqOO explică (pentru CristiDinBucuresti):

L-am vandut la amanet si chiar bine :-) Adica nu ma asteptam sa imi dea 1000 de lei pe el, chiar atat voiam. Dar iti multumesc pentru raspunul dat.