| Ralucaacular2019 a întrebat:

Buna.
Am intrat pe telefon sa caut un film, am intrat pe o pagina și mi-a deschis alte pagini cu reclame, printre care și o pagina unde îmi scria ca sistemul telefonului e infectat cu viruși și sa descarc ceva ca scria acolo sa îmi salvez sistemul ca îmi va fi afectată cartela, datele etc. Nu am instalat și nici apăsat pe nimic, am dat swipe stânga sa elimin pagina. Am IPhone 11.
E doar o tactica de a avea cu adevărat viruși in telefon sau? Am menționat ca am iPhone 11, ca din ce am înțeles e greu sa prind viruși, cel puțin la astea ultimile modele de telefoane indiferent de marca lor.
Mulțumesc și săptămâna faina tuturor.

4 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

E o capcană, dacă vrei să descarci îți cere bani sau îți cere să trimiți sms către un număr cu taxă, sau virusul ar putea fi ascuns chiar în presupusul antivirus, să nu te lași păcălit.

Și alea care zic că ai câștigat nu știu ce premiu tot capcane sunt.

| Catrice a răspuns:

Asa și?
Tu crezi tot ce găsești pe net?

| Andreeush a răspuns:

Nu e nimic real.

| Elynad a răspuns:

Asemenea site-uri ar trebui inchise instant sau macar sa nu apara niciodata in rezultatele cautarilor. Dar se pare ca responsabilii au alte prioritati...