| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Am un telefon HUAWEI Y530-U00 * blocat in reteaua Orange*. Astazi am avut nevoie sa sun pe cineva dar nu aveam credit. Un coleg mi-a dat cartela lui de Vodafone. Cand am vrut sa deschid telefonul mi-a aparut,, deblocare BLOCAJ SIM", mi-am adus aminte ca telefonul meu nu accepta alte cartele in alte retele in afara de Orange. Mi-am bagat inapoi cartela mea Orange, mi-a cerut SIM-ul, l-am introdus si dupa iar,, deblocare BLOCAJ SIM". Ce se intampla?

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Trebuie decodat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bagi sim-ul taui la loc si cand cere tastezi 0000. Era greu sa iti dea telefonul lui sa vorbesti cu el? De ce ai bagat simul lui si nu ai sunat de pe telefonul lui pur si simplu? Dupa ce ai bagat simul lui Orange iti cere din nou codul retelei chiar cand bagi simul ornage inapoi. Tastezi 0000 si intri.

| amzosoft2003 a răspuns:

Cand cere deblocare BLOCAJ SIM are nevoie de 2 coduri si devine liber de retea. Info aici : https://imeiunlock.wordpress.com/2015/11/12/deblocare-blocaj-sim/