| lizy12iul a întrebat:

am o problema la telefon, eu am cartela reincarcabila si am wifi pe telefon, iar cand mi se intrerupe wifi-ul incepe sa imi ia din credit fara sa ma intrebe sau ceva, este vreo moadalitate de a oprii optiunea asta, fiindca nu pot sa imi incarc cartela pana nu rezolv...

12 răspunsuri:
| lazy2000 a răspuns:

Dar ce fel de telefon ai?

| Gabau a răspuns:

Salut,

Dezactiveaza traficul de date. ( conexiunea 3G )

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cum arata meniul telefonului tau dar intra la ceva cu "retele mobile", "utilizare pachete de date" si debifeaza. Aceasta optiune se foloseste numai cand vrei tu si n-ai Wi-Fi.

| GhErLeA a răspuns:

Conectiunea 3g trebuie oprita de la setari

| lizy12iul explică (pentru lazy2000):

Samsung galaxy core

| ConstantinCornel a răspuns:

Cand nu ai wifi de la care sa iei net, iti ia din credit, deci nu intra pe net daca nu ai wifi ca iti ia din credit!

| lizy12iul explică (pentru GhErLeA):

Multumesc!

| lizy12iul explică (pentru ConstantinCornel):

Faza e ca am wifi, dar se mai intrerupe si nu imi dau seama cand se intrerupe fiindca nu imi apare nimic, nu intru in locuri unde stiu ca nu am wifi

| lizy12iul explică (pentru Gabau):

Multumesc, si la 2G nu imi ia?

| MitroKta a răspuns (pentru ConstantinCornel):

Daca e Samsung galaxy core sigur are android deci sigur ruleaza aplicatii care pot accesa internetul in background. Si una din cele mai pacatoase chestii de pe android- cel putin 4.1.2 jelly bean e ultimul pe care m-am jucat- este faptul ca le inchizi( aceste aplicatii) din task manager si daca intri din nou in task manager observi ca iar se deshid. Ruleaza in background fara sa ceara permisiune. Asa ca o sa iti manance creditul si fara sa stai efectiv pe net, sau facebook sau mai stiu eu ce.

| lizy12iul explică (pentru MitroKta):

Si nu este nici o solutie? adica ma gandesc ca multa lume are android si nu am auzit pe nimeni sa se planga ca i se consuma creditul...

| MitroKta a răspuns (pentru lizy12iul):

A, ba da, daca faci ce au zis mai sus baietii. Adica trebuie sa ai o optiune la setarile de retea sau conectivitate- unde opresti/ dezactivezi pachetul de date. Pachetul sau transferul de date.
Uite, fii atent(a):
http://support.videotron.com/......roid-40-41
Aici ai imagini pentru fiecare pas. Sper ca te descurci si in romana. Daca nu, îţi traduc.
Pasul 1. Mergi la setari.
Pasul 2. Alege "mai multe" ca in prima imagine.
Pasul 3. Du-te la Retele mobile.
Pasul 4. Transfer de date activat/dezactivat- debifezi.
Asta e tot. Cand vei vrea sa te conectezi la net mergi inapoi aici si activezi.