| Strwberrs a întrebat:

Buna dragilor! Stiti cumva vreun site pe care pot socializa cu persoane din alte tari in afara de Romania? Adica sa zicem, sa fie din Africa, Asia, Australia...nu stiu. Sa nu imi spuneti Instagram/Facebook etc. ca ele sunt aplicatii si oricum nu prea gasesc adolescenti cu mintea la cap.

Va multumesc mult. Apropo, faceti-va provizii, nu prea stim ce ne asteapta...La cat de nebun este Putin, banuiesc ca nu vrea doar Ucraina. sad

Răspuns Câştigător
| Den1sa a răspuns:

Este un site y99 unde incepi sa vorbesti cu cineva anonim iar daca vrei poti sa ii dai cerere de prietenie si sa vorbiti in continuare nefiind anonimi, mai intru si eu pe acolo uneori e chiar misto

37 răspunsuri:
| DeeDee817 a răspuns:

E aplicația azar, acolo poți selecta orice țara din lume

| joghu22 a răspuns:

Daca putin ne ataca, isi va pune 30 de tari in cap, e conștient de asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faceti-va provizii. Câte?

| chuckmanson a răspuns:

Wink. O aplicație pe care o folosesc.
Ba nu cred ca Putin e chiar atât de dement cât sa vrea sa își pună tot nato în cap.
Plus, și dacă ar face primele lui ținte ar fi probabil tarile din regiunea baltica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Relax cu proviziile, ca oricite provizii ti-ai lua, in caz de razboi stii ca poate statul sa iti rechizitioneze ORICE, inclusiv casa/apartamentul/masina, nu? Ca sa iti raspund la intrebare, Quora si Reddit.

| Mosotti a răspuns:

Ba da, vrea ukraina, n-are treaba cu noi, stai linistita ca nu se intampla nimic aici militar pentru ca suntem tara nato. In primul rand ca e satul ca fascistii ukrainieni sa persecute rusii din ukraina, de 7 ani tot se face asta, oricum originea problemei sta la americani.

Pai daca pe FB si insta nu-s adolescenti cu mintea la cap, de ce ar fi in alte parti cu minte la cap?

| Mosotti a răspuns (pentru joghu22):

Nu poate sa ne atace, ca doar nu e tampit, suntem tara nato, el vrea alea de langa el de acolo care erau odata in rusia, n-are treaba cu noi, daca nu ne luam de el, nu are treaba.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Si englezii si americanii ziceau ca Hitler nu va invada Europa, ca nu poate, ca e prea "maruntel" pentru asa ceva, si cit de mult s-au inselat! Cit de repede a facut-o Hitler!
Toti zic ca nu vom fi atacati pentru ca facem parte din NATO. Ei si? Se uita regula principala a razboiului: ca nu are reguli. Cad tratate, cad aliante, vezi pactul Molotov-Ribbentrop. Cind un nebun ajunge sa aduca lumea intreaga in razboi, nu mai tine seama de nimic, Si nu se mai tine seama de nimic. Ce sprijin a avut Franta la inceputul celui de-al doilea razboi mondial? Si vorbim de Franta. Cine e Romania? S-ar putea ca, in cazul unei invazii, acum considerate ipotetice, Romania sa ramina totusi singura, cel putin pentru un timp. Desigur ca, militar vorbind, nu putem compara vremea de acum cu ce a fost atunci, cand englezii fugeau la Dunquerque de germani, si America inainte de a intra in razboi practic nu avea armata serioasa (daca nu ma insel sefectivele lor erau undeva pana in 400000 de militari, foarte putin pentru o tara mare ca America). Dar, istoria se cam repeta.
Dar hai sa lasam lucrurile asa cum sunt. E un scenariu prea pesimist. Nici eu nu il cred happy. Dar asta nu inseamna ca nu e posibil. Dar mai bine e sa fie totul asa cum e, sa se creada ca suntem sustinuti de NATO, altfel s-ar ajuge la isterie in masa. Deja a inceput nebunia, mama mea a fost sa se aprovizioneze, si zicea ca la unele supermarketuri nu permite sa se ia mai mult de 5 kg din produsele de baza (faina, zahar, ulei, etc), pentru ca deja au dat romanii iama peste ele. Si vorbim de Timisoara, nu Suceava, sau Iasi, care sunt aproape de Ucraina.
Ma intreb insa, daca nu eram in NATO, cum ne-am fi simtit? Care ar fi fost starea generala a populatiei? Te las sa iti imaginezi...

| blairelovesmusic a răspuns:

Un site ar fi Discord. Sa nu uitam de Youtube.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Uneori nu pari nici troll si nici timpit, dar la faze ca asta de fata, 101%. Legat de e sau nu e timpit, ce se intampla acum in Ucraina e dovada ca e. Mai ramane sa dea dracului vreo nucleara, poate te convingi si tu atunci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Legat de ce zici tu cu americanii in WW2, nu era vorba de numere, ci de tactici si dotare. Daca iei si studiezi un pic campania nemtilor in Franta, au cistigat pentru ca aveau strategie si coordonare moderne, nu echipament mai bun. Tancurile franceze erau net superioare celor germane, doar ca francezii erau timpiti si le foloseau complet eronat.
Legat de ce se intampla acum, sa ma ia naiba. In principiu as merge pe ideea da, sintem membri NATO, nu ne ataca nimeni. Practic... si daca raminem singuri, la noi se termina treaba in 3 zile. Sa nu uitam ca totusi armata ucraineana e net superioara celei a noastre si si-a invatat lectiile privind coruptia si dotarea defectuoase din rindurile ei in 2014. La noi vezi formindu-se batalioane de voluntari care sa tina linia frontului cit timp generalii de carton privesc cu ingrijorare? Vezi tribunalele militare incepind sa ia la rind toti nemernicii vinovati de inalta tradare care au una pe hirtie si alta in depozite? Care arunca banii armatei pe contracte umflate cu bajetzi destepti? P.S. Locuiesc in Iasi, la vreo 1.5 kilometri in linie dreapta de aeroport si baza militara de linga el. Supermarketurile sunt pline, nu am vazut nimeni ingramadindu-se mai mult ca de obicei dupa provizii. Romanii vad ca mai degraba isi fac provizii de sucuri si beri infecte decat de mincare, daca e sa o luam dupa ce am vazut...

| Strwberrs explică (pentru chuckmanson):

Il asociez pe Putin cu Hitler, deci cred ca ar fi in stare.

| Strwberrs explică (pentru cristi202):

Eu stau in Iasihappy

| Strwberrs explică (pentru DeeDee817):

Multumesc, dar eu preferam site.

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E adevarat ce zici tu cu privire la ce au facut germanii in al doilea razboi mondial. Dar ideea nu era ca aveau strategie si coordonare mai buna. Eu ziceam de surprinderea pe care au creat-o, ca nimeni nu se astepta ca ei sa ocupe Europa. In comparatie cu acum, cand toti zic ca Putin nu va ataca Romania. Sa nu fim asa siguri.

Se pare ca iesenii sunt mai cu capul pe umeri happy. Dovada ca lumea se ingrijoreaza e chiar in intrebarea asta, uite ca se da indemn la a iti face provizii.

| cristi202 a răspuns (pentru Strwberrs):

O sa fii printre primii care vor vedea rusi daca va fi sa fie ceva... happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Strwberrs):

Planuri de evacuare in caz de ceva ai? Te servesc cu un ceai la Miroslava, ca acolo nu sunt obiective militare si am unde sa fug, lol. Sau la Bacau, eventual. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Eeei, cum nu se asteptau? Dupa ce au vazut partitionarea Cehoslovaciei si anexarea Austriei, apoi blitz-ul din Polonia, se asteptau ca Hitler isi face o salata de ciuperci cu broccoli si iese la pensie? Legat de provizii, cum ziceam mai sus, e absolut stupid. Ce ai nevoie e un rucsac de supravietuire pentru macar 5 zile pentru fiecare membru al familiei si antrenament cit sa nu mori de epuizare daca ai de mers 200 de kilometri pe jos.
P.S. Vedem rusi intr-o veselie pe aici oricum. Bine, moldoveni de peste Prut, eventual ucrainieni, dar sunt destul de multi stabiliti in zona de dinainte de razboiul de acum.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Cu Hitler se stie ca SUA l-au finantat si creat ca sa faca bubuiala aici pentru ca oricine castiga, ei aveau de castigat mult, noi piete de desfacere si altele, iar franta si Anglia l-au sustinut pe hitler ca sa se duca peste rusi sa-i scape de comunismul care risca sa le ia lor averile nemuncite, de aia l-au lasat sa se inarmeze desi tot de catre ei avea interzis.
Ca nu se asteptau sa se duca si peste ei, e altceva.

Intai sa tinem cont ca SUA e cea mai nebuna prima, vietnam, irak (ca sa fure petrolu), afganistan, belgrad, siria, libia, deci haisa fim seriosi, si nimeni n-a sarit in sus, astea-s fapte nu vorbe.

Motivul inceperii razboiului in ukraina este ca de 7 ani de zile fascistii ukrainieni terorizeaza rusii de acolo, si ca ukraina s-a cerut in nato pentru ca SUA a aranjat sa vina un presedinte pro ei.
Si vor asta ca sa inghesuie rusia cu arme la granita ca apoi sa le dea in cap si rusii sa nu pot sa riposteze, sua are de mult ceva cu rusii si vor sa puna mana pe tara aia si resursele ei.
Asa ca aia e.

Putin nu va ataca pe noi sau altii, el nu vrea nato chiar la granita lui, atata tot, a si zis "nu treceti linia rosie". Si daca nu eram in nato nu era nici o problema, dadeai bani mai putini la nato, faceai vanzare mai putina la americani la arme, nu mai trimiteai soldati peste tot pentru interes american pe unde fac ei prapad.

Normal ca se ajunge la isterie cand lumea crede propaganda SUA si UE. Rusia nu ar avea nici un motiv sa atace Romania, dar trebuie sa avem putina logica ca sa ne dam seama.

Nato in Romania n-a trecut linia rosie, ca altfel putin sarea de mult cu gura sa nu intram in nato, daca n-a zis nimic inseamna ca nu-l deranjeaza.
Il deranjeaza in ukraina e ca e granita cu el, e altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii f bine ca de la SUA a pornit tot, nu e deloc tampit putin, din moment ce tu de 7 ani te iei de rusii de acolo, din moment ce vrea sa vina nato langa tine sa puna si mai multe arme ca sa nu mai ai ce sa faci si sa te arda, asta e!

Cand s-a dus sua abuziv peste alte tari de ce nu erau tampiti? Libia, afganistan, irak, vietnam, belgrad, siria, etc.
Pe astia nu-i vezi?

Ca sa nu mai zic francezii si englezii inainte, au terorizat tot golbu de si-au facut colonii, si iar nu erau tampiti? Ca nimeni nu zicea nimic de rau de ei.
Pai cum?

| chuckmanson a răspuns (pentru Mosotti):

Tu chiar ești asa imbecil încât sa crezi propaganda lui Putin?

| Mosotti a răspuns (pentru chuckmanson):

Dar nu ma uit la propaganda lui putin, eu vad faptele si cunosc si pe SUA ce stil au. Chiar nu m-am uitat deloc la ce a zis putin.

Dar te intreb ceva, de SUA de ce n-a zis nimeni nimic cand a facut prostioare? Dece se zice acum doar de rusi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

SUA sunt timpiti, dar Putin e mega-timpit, nu ai ce sa aperi. Daca altii violeaza gagici, asta e o scuza ca sa fii si tu violator? Legat de NATO, bati apa in piua cu propaganda rusa si nimic mai mult...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

S-a zis si de SUA, se zice si de Israel. Ca nu bubuie presa de astfel de chestii, partea a doua.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, ai dreptate si cu sua, nici aia nu-s sanatosi, dar de la ei porneste cam totul.

Pai la aia ma refer, de ce nu bubuie presa si de israel si sua, de ce nu sare nimeni cu sanctiuni si la aia?! Aici ma mir eu tare de tot.
De ce au casunat doar pe rusi?

De ex daca eu vin langa tine si iti pun arme la gard, si incerc sa-ti pun din ce in ce mai multe, si incerc sa te inconjur ca sa-ti dau in cap, tu ce ai face? Ai astepta pana sa nu mai ai ce face?
De aia zic ca nu e propaganda ce zic. Ca asta face sua de fapt, asta vrea sa faca.

Viseaza sua la rusia aia de cand, de mult.

Evident ca nu e o scuza ca daca ala violeaza, sa violez si eu, insa cand trebuie sa ma apar, am voie sa fac niste chestii daca vrei sa vi sa ma violezi.

| chuckmanson a răspuns (pentru Mosotti):

Ce face sau a făcut America este absolut irelevant în situația de față. Nu exista absolut niciun fel de justificare pentru aceasta invazie a Ucrainei. Ideea ca NATO i-ar încalcă vreun drept Rusiei dacă ar lasa o alta țară sa se alăture este ridicola iar acuzația lui Putin de genocid la adresa Ucrainei este atât de imbecila, de nebuna și de ridicola ca pentru a o crede trebuie sa ai iq maxim 20. Nici rusii nu cred ca înghit mizeria asta. Puțin este un fascist imperialist nebun care este o amenințare la adresa lumii iar oricine îl susține este și el un criminal.
Țin sa menționez ca urăsc America și ca nu sunt fan NATO pentru ca este o organizație imperialista neoliberala dar în momentul de față Putin e fără dar și poate amenințarea cea mai mare la adresa lumii. Dar din moment ce tu susții și China nu ma mira ca tu crezi ca războaiele și imperialismul sunt perfect ok atâta timp cât nu sunt făcute de America

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca bubuie ceva de Israel, e antisemit, holocaustul, alea-alea, nu se face. De americani, bubuie doar aia mici. Aia mari nu isi permit sa aiba pareri non-kosher, pentru ca publicitate si alte alea.
Exemplul cu armele din gard e aberant. Rusia are cel mai dat naibii arsenal nuclear de pe planeta. De ce le-ar fi frica de o tara net inferioara, precum Ucraina? Mai ales ca Ucraina nu mai are de mult atomice. SUA viseaza la Rusia ca sa... ce? Atit SUA cit si Rusia au spatiu, au resurse, au de toate. Doar ca rusii sunt condusi mai prost ca americanii...
Cine se apar ma rog? Stii ca ucrainenii au pierdut cam 100 de soldati pe an din 2014 incoace, cand teoretic era acord de incetare a focului iar aia care tineau frontul in regiunea separatista aveau ordine exprese sa nu traga inapoi daca sunt atacati, tocmai pentru a nu da scuze rusilor de razboi?

| Mosotti a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu nu sustin nici un razboi in general, eu vreau pace si liniste daca s-ar putea.
Normal ca nu are relevanta ce a facut SUA, insa am zis ca idee, ca pe SUA nu i-a facut nimeni criminali cand au facut ce au facut peste tot, asta ma mira.

China isi vede de treaba ei, economia lor urca lent in timp ce celelalte economii pica continuu.
Sua are ce are si cu china, asta e clar, nu le convine lor ca nu o pot domina, deja trump era in razboi economic cu china.

Pe putin nu il vad ca ameninta lumea, eu il vad ca se va multumi daca ukraina nu intra in nato, si oricum nici nu ar putea fi ameninarea lumii, ca doar nu se pune el cu toate celelalte tari.
Imperialismul nu e deloc okey sa fie facut de nimeni, asta clar.

Insa daca ukraina intra in nato si sua pune arme si acolo langa rusi, e posibil sa fie rusu in pericol de imperialismul SUA.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai cum ca sa ce? SUA vrea sa ia si resursele rusiei, de ce nu? Crezi ca le ajunge vreodata cat au?
Normal ca rusii au fost mai prost condusi ca americanii, ce putin pana in ultimu timp, ca si in sua acum e nasolie, pica nivelul de trai in prostie.
Pai are rusia armament nuclear dat naibi, insa daca cumva e inconjurat de scuturi si altele, e posibil ca sa nu mai poata riposta nici cu armele nucleare, si atunci e atunci.

Nu ii e frica de Ukraina in sine, ii e frica ca intra Ukraina in nato si vine sua si pune arme si acolo.
Ca daca se baza pe armele nucleare, de ce il deranjeaza ca intra ukraina in nato atunci?
Ca atunci cand am intrat noi in nato, nu l-a deranjat, ca suntem mai departe, si ar putea riposta la o adica.

Deci ii e frica de imposibilitatea de a riposta in caz ca e atacat.

Ca tu degeaba ai arme nucleare daca eu ti le contracarez imediat cu ce am la granitele tale.
Si iti dau in cap lejer asa, aici e marea problema.

Asta pe langa ca zic ei, ukrainienii isi bat joc de rusii din ukraina de cand au venit nazistii aia la putere, pai eroul national al ukrainei era bandera ala, nazistul din ww2.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Deja daca discutam de folosirea armelor nucleare, putem sa ne sinucidem dracului toti.