| Strwberrs a întrebat:

Buna dragilor! Stiti cumva vreun site pe care pot socializa cu persoane din alte tari in afara de Romania? Adica sa zicem, sa fie din Africa, Asia, Australia...nu stiu. Sa nu imi spuneti Instagram/Facebook etc. ca ele sunt aplicatii si oricum nu prea gasesc adolescenti cu mintea la cap.

Va multumesc mult. Apropo, faceti-va provizii, nu prea stim ce ne asteapta...La cat de nebun este Putin, banuiesc ca nu vrea doar Ucraina. sad

Răspuns Câştigător
| Den1sa a răspuns:

Este un site y99 unde incepi sa vorbesti cu cineva anonim iar daca vrei poti sa ii dai cerere de prietenie si sa vorbiti in continuare nefiind anonimi, mai intru si eu pe acolo uneori e chiar misto

37 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai aia e, ca mie mi-e sa nu se ajunga la folosirea nuclearelor, pentru ca daca putin se simte incoltit si atacat, o sa dea cu alea, a si zis-o.
"stim ca nato e mai tare ca rusia dar noi avem arme nucleare multe si nu va fi vreun castigator", deci murim toti dar la o adica tot o va folosi daca e atacat.

Ca nici americanii nu-s sanatosi sa stea dracu la un loc.
Nu mai baga dracului ukraina in nato si gata, sa fie liniste, asta trebuia de dinainte facut, sa nu se ajunga aici.
Deci daca ukraina nu adera la nato, si ukrainienii nazisti nu se luau de rusii din ukraina, putin cred ca statea cuminte.

Nu prea-l vad sa atace degeaba, dar cine stie, poate ar face si asta, insa eu asa-l simt.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

De unde le-ai scos pe toate astea? Poti sa argumentezi cu o sursa de informatie sigura?

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Nu o sa scrie nicaieri asta, faptele vorbesc, nemtii aveau interzis sa-si faca armata si sa se inarmeze, SUA, Franta si Anglia facuse tratatul ala in 1919.
Dar ei l-au lasat pe hitler sa incalce tratatul, nu e clar?

Si daca nu era finantat, de unde pana mea a avut atatia bani din 1935 sa faca atata armata, armament, tancuri si tot, cand in 33 cand a venit era Germania praf economic, deci hai sa fim seriosi.

Scoti adevarul din fapte. Care era dusmanul de clasa al nazistilor? Comunismul rusesc. Si ce urma sa faca nazistu daca venea? Sa se duca peste cel mai mare dusman al lui adica rusii comunisti, asa ca-l lasam sa se inarmeze ca sa se duca peste aia, ca nu cumva sa se intinda comunismu, sa vina la noi si sa ne ia averile facute pe spatele oamenilor de rand, deci se leaga totul.

Iar aia cum ziceau in documentare "nu s-a bagat nimeni si l-a lasat pe ala sa se inarmeze ca nu mai vroiau razboi", e vrajeala, pentru ca la cat de slaba era Germania militar cand a venit hitler, nu trebuia nici un razboi ca sa-l pui la punct si sa nu se inarmeze.
Dar nici nu mai ajungea cancelar de fapt pana la urma.

Aia e, jocuri murdare politice ale maharilor mari, pe vietile tinerilor, asta a fost.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

"Dar ei l-au lasat pe hitler sa incalce tratatul, nu e clar?"
De acolo pana la finantare, e cale lunga, nu crezi?

"de unde pana mea a avut atatia bani din 1935 sa faca atata armata, armament, tancuri si tot, cand in 33 cand a venit era Germania praf economic?"
Tu crezi ca germanii au ajuns sa il adore pe Hitler pe ochi frumosi? De multe ori m-am intrebat cum de a putut un popor intreg sa urmeze un om ca el, pana ce am vazut o serie de documentare pe NatGeo cu privire la contextul social si economic de pe vremea nazistilor. In perioada de criza din 33 ei au reusit sa creeze locuri de munca, au ridicat economia, bineinteles, in scop de razboi, datorita viziunii lor de dreapta, ei sunt cei ce au creat autostrazile Germaniei, intr-o vreme cand masina era un lux pentru bogati, ei ai creat un proiect pentru "masina poporului", o masina ieftina pentru scopuri familiale, dar proiectul a cazut datorita accelerarii inarmarii,
tot ei au asigurat concedii neplatite pentru angajati, desigur, cu tot tacimul propagandei naziste, dar omul mergea in concediu asa cum merg azi pensionarii la noi dind jumatate din pensia lor pe o luna, dar ei mergeau gratis. In conditiile alea, cand germanii au vazut ca a ridicat tara, a fost normal sa i se alature si sa ii fie alaturi si in razboi.

"pentru ca la cat de slaba era Germania militar cand a venit Hitler..." Uiti orientarea politica alui Hitler. Era nazist, da, adica extrema dreapta, adica totul pentru lupta, pentru razboi. Hitler a trait o mare dezamagire cand primul razboi s-a incheiat. Cred ca razboiul a fost viata sa, si de aceea l-a declansat pe al doilea. Si, cu un asemenea om la conducerea unei tari, fi sigur ca, chiar si fara armata toate resursele acelei tari vor merge spre inarmare.

Oricum, eu nu pot sa cred ca Roosvelt, un om cu veritcalitate deosebita, l-a sustinut pe Hitler, mai ales ca pe America nu o interesa razboiul la inceputul lui.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai da, ai zis bine, a promis ce dorea lumea si de aia a avut asa succes Hitler, s-a potrivit cu contextul economic de atunci, pe langa ca era f placut ca om, capta oamenii ca dracii.
A facut strazi, alea alea, a eradicat somajul, din 35 s-a inarmat puternic, dar cu ce bani a facut toate astea?!
Cand noi de 32 ani n-am fost in stare sa facem nici 10 % cat a facut ala in 5 ani, si alte tari la fel.

Mda, lui Hitler ii placea in razboi ce-i drept, dar era slaba Germania militar pentru ca avea interzis la armata mare si la inarmare, de aia am zis asa, aveau doar 100000 soldati fata de 5 milioane dupa 1935 in colo.
Si de aia putea fi oprit f usor fara nici un razboi daca s-ar fi dorit.

De ce sa nu crezi ca Roosevelt a vrut razboi in europa?! Ce verticalitate mai, toti hiene dupa putere si averi, toti presedintii, aveau SUA interes ca Hitler sa f pe englezi un potential concurent economic al SUA, asta una, apoi aveau nevoie de bubuiala aici ca sa castige ei SUA, ca erau in criza si dupa ce se maciuceau astia pe aici, se deschideau noi piete de desfacere (ca doar de la lipsa pietelor ajunsesera la criza), sua trimitea armament si multe in europa si le mergea economia de duduia, vindeau, era minunat!
Pe langa ca imprumutau bani cu dobanda si garantii teritoriale la tarile distruse.
Ce parere ai tu? Nu e asa cum pare.

Plus ca aveau interes sa scape de rusii comunisti de frica intinderii comunismului dat fiind ca Stalin a facut destule bune pentru oamenii de rand ai lui, case, scoli si altele, care nu erau inainte.

Ca dovada ca dupa razboiul doi sua a devenit mare putere! A luat si multe colonii de la englezi in schimbul ajutorului contra lui Hitler, aia e.

Nu stii? Cand ai criza la tine, faci razboi in alta parte si rezolvi, e reteta asta, si cam asta se intampla si acum de fapt.
Ca iar vine criza urata, asa ca iese bubuiala colo si colo, mai mor oameni carora nu le poti da de mancare, mai iei de la altul ce nu mai ai tu, aia e.
Si iar sua va castiga cred, eu banui ca vor aparea si alte bubuieli, nu se va opri la ukraina, dar sa vedem.

| Strwberrs explică (pentru Den1sa):

DOAMNE SCUZE NU E UN RASPUNS ERONAT! imi pare enorm de rau dar am un ecran de nevisat.

| Den1sa a răspuns (pentru Strwberrs):

Ok laughing