| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut telefonia mobila in Europa?happyhappyhappyhappyhappyhappyhappy

2 răspunsuri:
| MasterStefan a răspuns:

"În Europa, telefonia-radio este folosită prima dată în 1926 în trenul de lux Berlin - Hamburg. La scurt timp, radio-telefonia este introdusă și pe avioanele de pasageri în scopul îmbunătățirii siguranței zborului. Acest mijloc de comunicație este utilizat și de tancurile germane în cel de-al Doilea Război Mondial. La încheierea războiului, aceste echipamente telefonice intră în dotarea mașinilor de patrulă ale poliției germane din zona de ocupație britanică. În toate aceste cazuri, utilizarea acestor telefoane era încredințată doar specialiștilor. De-abia după 1950 astfel de telefoane au început să fie folosite și de nespecialiști, aceasta petrecându-se pe vasele care navigau pe Rin."
Citat de pe Wikipedia.winking

| alextotal a răspuns:

Salut. Din cate stiu eu telefonia mobila a aparut in 1946. Pe data de 16 mai.