| Abibina a întrebat:

happy Mi-am cumparat un telefon de la un coleg,dar e codat pe Orange. Daca ma duc la un Orange shop, mi-l decodeaza pe gratis?

O zi faina sa aveti. big grin

8 răspunsuri:
| Stoicanoiu_Razvan_1989 a răspuns:

Nu ti-l decodează o reprezentanta fie că e Vodafone sau Orange, trebuie să te duci la un service de telefoane este pana în 50 de lei

| Just4Joker075 a răspuns:

In mod logic nu te costa nimic decodarea, am decodat si eu un telefon dar la Vodafone si nu mi-a luat bani pe decodare asa ca nu îți va lua nici ție, dar dacă iți ea inseamna ca sunt calici, deci e gratis decodarea! baftă! funda?

| al29mar a răspuns:

Nu te costa nimic daca au trecut cei 2 ani de contract (daca ai contract la ei) Cel mai bine te duci la un service care fac si decodari. Pe mine m-a costat 20 de lei decodarea unui telefon acum vreo 6 luni la un service pe Ion Mihalache, aproape de piata 1 Mai

| Andrei_Laurentiu_1987 a răspuns:

In momentul in care iti cumperi un telefon de la Orange, pentru a-ti asigura completa functionare a serviciiilor oferite, telefonul tau este codat in retea si nu poate fi folosit in alte retele de telefonie mobila.

| OrangeHelper a răspuns:

Buna,
Poti decoda telefonul la unul dintre shopurile noastre numai in cazul in care telefonul a fost achizitionat din reteaua noastra. Trebuie sa mergi cu telefonul si documentele de achizitie ( factura fiscala, certificatul de garantie) la cel mai apropiat shop Orange.
Tarifele de decodare le poti gasi aici http://www.orange.ro/......din_src/1.
O zi buna,
Orange helper

| panther2007 a răspuns:

Decodarea gratis o fac doar cei de la Vodafone in urmatoarele conditii:
1. Daca ai un abonament la ei si ai luat un telefon(blocat in retea) dupa 6 luni poti sa ceri codul de deblocare si il vei primi gratuit(asta daca esti la zi cu plata facturilor)
2. Daca ai achizitionat un telefon la liber de la ei si este codat in retea primesti pe loc codul de deblocare(eu am patit acest lucru cu un Note4)
Asta e procedura si acum iti spun si de ce:
In mod normal toate telefoanele trebuie sa fie libere pe orice retea(potrivit standardelor europene) insa asta nu impiedica operatori de telefonie mobila sa blocheze terminalele pentru o perioada de timp.
Cat despre telefonul tau in mod normal ar trebui sa ti-l decodeze insa o sa te coste

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

http://www.orange.ro/......a/iq/29161

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

| Abibina explică:

Multumesc tuturor pentru interesul pe care vi l-ati dat ca sa-mi raspundeti la intrebare.