| ClausRep a întrebat:

mi-am scapat telefonul in apa aseara(in cada) (un Xiaomi MI A2) gen l-am scapat in apa doar pentru cateva secunde(3-4sec) apoi l-am scos repede, l-am sters cu un prosop si l-am lasat in pozitie orizontala ca prostu, am vazut ca merge si n-are nimic (nici nu m-am panicat fiindca stiam ca-i rezistent la apa, vazusem si water test-uri inainte) apoi l-am luat in mana a inceput sa se deschida ecranul si sa se inchida, pana s-a inchis de tot ecranul.Eu cred ca problema a fost apa calda-spre fierbinte sau samponul sau ce era prin apa ***, l-am dus in camera l-am lasat intr-un prosop in pozitie verticala de data asta cu mufa de incarcare si difuzor in jos ca sa se scurga apa, l-am lasat asa toata noaptea da nimic, m-am trezit in dimineata asta am incercat sa-l deschid si se aude doar un inceput de vibratie ca si cum ar da sa se deschida si uneori pe langa acea vibratie se mai deschide si ecranu ft putin(timp de 0.5-1secunda), l-am luat si l-am bagat intr-o punga cu orez in pozitie verticala (mai exact brizura de orez, dar cred ca-i acelasi lucru, nu?) acum intrebarea mea e, voi ce ziceti o sa mai mearga? Cat timp trebuie sa-l las in punga cu orez? Mai are sanse sa mearga daca abia in dimineata l-am pus in orez?
Va rog ajutati-ma, gen nu-i problema de bani da imi e mie oarecum sa-mi iau altul stiind ca mergea perfect si il am de vreun an jumatate si-i primul telefon cu care m-am impacat mai bine ca niciodata...na laughing sper sa mearga... astept sugestii va rog

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara-ti alt telefon.
Deja ai sanse minime sa mai repari cel "subacvatic", ori te-ar costa mult. Daca nu va merge, incearca sa-l vinzi de piese, la un service.

| ClausRep explică (pentru Bula):

Merci de parere

| Andreeush a răspuns:

Nu mai ai ce să faci, mai bine îți cumperi altul.