| Mariussvalentin27 a întrebat:

Am cartela Orange dar nu sunt la abonament. Plec din tara pentru câteva săptămâni.
Cum pot folosi cartela?
Pot activa roamingul fără abonament? Dacă îl pot activa, cum voi fi taxat?
Dau funda.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Roaming-ul se activeaza prin apel la *100# - serviciul SelfCare şi alege meniul 8 Roaming şi Internaţional, apoi 1 Roaming şi 3 Activare sau prin apel gratuit la numărul 200.
Daca esti in afara tarii si te suna cineva din Romania, tie iti ia credit si lui ii ia din minutele nationale! Pentru a primi sau efectua apeluri ai nevoie de credit.

| mazaroi a răspuns:

Nu il poti activa, cand cineva te v a apela ii v a raspunde robotul.Eu am fost vara trecuta in Germania si trebuia sa cumpar o cartela de acolo.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Poti activa serviciul de roaming pe cartela PrePay prin apel la *100# si iti poti folosi numarul de telefon in afara tarii. In momentul in care te afli in roaming, orice apel primit sau efectuat este tarifat; mai multe detalii gasesti aici https://www.orange.ro/roaming/
Te puteam ajuta noi cu activarea roaming-ului, daca doresti. Pentru aceasta, te asteptam cu numarul de telefon, in sectiunea de mesaje private.
O zi buna,
Orange Helper