| Rorschdark a întrebat:

Bună ziua,

Urmează să plec vreo 10 zile în Italia cu mama și aș dori să știu cum stă treaba cu roamingul și anume, dacă mama cu abonament la Orange nu are roamingul activat și riscă să activeze datele mobile din greșeală în Italia internetul funcționează? Dacă da bănuiesc că există risc de plată mare, ideea e ca doresc să folosesc doar eu roamingul pe cartelă pentru că așa consider că aș putea evita plăți necontrolate.

Vă mulțumesc.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Activarea serviciului de roaming se face din tara, inainte de plecarea din tara, ca de afara daca suni sa activezi timpul ala de 10-20 minute este perceput ca convorbire internationala si costa 1 euro pe minut.

Ideea este sa NU folosesti nici tu roamingul ca desi este mai ieftin de 1 euro pe minut tot va creste factura de la Orange foarte mult.

Abtine-te sa suni din strainatate ca nu ai nevoie sa ciomunici cu
prietenii, ca poti vorbi la intoarcerea in tara, iar la nevoie foloseste: messangerul, skype sau whats app ca sunt gratis!

| Rorschdark explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, știu că roamingul se activează în afara țării dar tot nu am înțeles ce se întâmplă dacă datele mobile sunt activate fără roaming. Eu aș vrea să activez roamingul pentru mine că am cartelă Vodafone și opțiunea cea mai simplă cu date mobile și ceva minute m-ar costa în jur de 4 euro. Ai menționat că opțiuni ca messanger, skype sau Whatsapp sunt gratis, în ce sens mai exact?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rorschdark):

Roamingul se activeaza DIN interiorul tarii naostre, inainte sa iesi din tara, fiindca poti sa stai 30-60 minute in asteptare cu oficiantii din Romania sa-i rogi sa-ti activeze serviciul roaming si atat cat stai pe telefon esti taxat 1 euro pe minut.

| Rorschdark explică (pentru Violleta2022):

Mersi, din neatenție am scris în afară.

Răspuns utilizator avertizat