| Kakarotto2016 a întrebat:

Ce parere aveti de OnePlus Nord 2 (fiul lui Samsung Galaxy Note 7)?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok, dar mai bine oppo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se putea sa nu vii tu sa maninci putin c**at? Exact, porcariile alea facute pe vapor care au optica facuta de Hasselblad, cine or mai fi si anonimiii aia. Niste chinej, sigur.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa, acum ca am scapat de raspunsul pe care trebuia sa il primeasca tovarasul AD, sa iti raspund - de ce zici ca ar fi fiul accidentului ala de Note 7?
In alta ordine de idei, Nord 2-ul cred ca are ca puncte slabe charge-ul la 65 W si chipsetul MediaTek, care e primul de la MT pentru OP, deci probabil au incercat si ei ceva cu multe schimbari de la directia precedenta si nu prea le-a iesit. La Note 7 au fost erori grave de design. Aici cred ca se poate rezolva printr-un update de soft care sa limiteze incarcarea la vreo 50 W, maxim. Si un 33 W e foarte ok, plus ca nu vreau sa ma gindesc cum se incalzeste ala la 65 - eu am Mi 10T Pro si e destul de cald cand il incarc, insa nu in asa masura cit sa zic ca frige.

| MariusStef12 a răspuns:

OnePlus un telefon destul de bun, se spune despre el ca este Android pur!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariusStef12):

Foarte competent comentariul, ce sa mai zic. OP e un BRAND. Se intampla sa aiba vreo duzina de telefoane lansate pana in prezent. Si Android pur din parti. https://en.wikipedia.org/wiki/OxygenOS

| Alex_Alex's_2002 a răspuns (pentru AlexDorinel):

și Samsung de unde este făcut?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Faptul ca ii apreciez pe Xiaomi inseamna ca nu mai e loc sa ii apreciez si pe altii sau cum? Nici un brand nu e perfect.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Https://www.ifixit.com/News/11208/batterygate-timeline
https://www.zdnet.com/......ay-issues/
https://medium.com/......ba06dc4002
https://www.bbc.com/news/technology-51413724
https://rsmus.com/......tions.html
========================================================
Da, intr-adevar, o companie perfecta.
P.S. Mi A1, lansat acum 4 ani, momentan folosit fara probleme de fiica-mea, update-uri de securitate LA ZI, Android 10. Dupa ce Apple nu imi mai da suport oficial software la un telefon - asta in cazul in care nu crapa fizic ceva dupa ce a iesit din garantie - zi-mi si mie ce ROM-uri pot sa instalez pe el ca sa il tin la zi?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

De ce as da dublu pe un telefon care nu ma lasa sa fac ce vreau? Cind tu erai in burta maica-tii eu lucram pe Mac. Foarte frumos, o simbioza hardware-software excelenta, dar un sistem de operare pentru maimute. La fel si cu iOS-ul. Adaugind si pretul in ecuatie... NU. De trei ori NU. Si ca inca o chestie, pe Android/Google Drive/alte servicii similare nu am auzit de un leak in halul celui intimplat cu iCloud - https://en.wikipedia.org/wiki/2014_celebrity_nude_photo_leak

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Esti amuzant in lumea ta paralela. Mai toate produsele "Designed in." sunt "Made in PRC" si asta nu o sa se schimbe prea curand.
Legat de ce ziceai mai sus de decaderea mea de la Apple, Apple folosisem in scopuri lucrative. Ca o paranteza apropos de cit detest unele chestii facute de Apple pentru maimute, lucram la un moment dat pe un Mac Pro de vreo 3-4000 EUR (desktop, tower, superb dpv hardware) insa foloseam tastatura si mouse de la Microsoft.
Legat de umflarea preturilor de la Xiaomi, sa avem pardon. Compara ce ofera ei cu ce ofera concurenta la preturi similare. Eu aveam de ales intre 10T Pro, un Galaxy S10 FE, sau ceva Google Pixel. Pixel-urile greu de gasit si a naibii de scumpe, Galaxy FE-ul interesant per total, dar inferior 10T Pro-ului in unele zone. Un an mai tirziu, foarte multumit in continuare de 10T Pro, chiar daca softul e cum e, l-am aranjat cit sa imi fac treaba cu el cit mai bine, bateria tine, rupe jocurile in doua desi incerc sa nu o lalai de-aiurea jucindu-ma pe el cand am tableta de 10"/calculator cu monitor de 27" daca chiar mi-e de jucat, imi fac pozele pentru review-uri de multe ori cu el, nu mai zic de ce scot uneori in natura sau alte situatii, ca fotografie. Ah, si ca bonus, "chinezaria" asta de 10T Pro e mai rezistent cam ca orice in gama lui de pret. Daca nu il compari cu o caramida, desigur. Uite, chinezarie ordinara - https://www.youtube.com/watch?v=Z9imzgvyQZM

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

... iPhone-uri facute... IA ZI, UNDE? Si legat de ineptia de mai sus, iti arat chestii premium facute cu metallic unibody, waterproof, tot ce trebuie. LG facea smartphone-uri de top waterproof si la standarde militare cand Samsung si Apple se jucau cu lopatica in nisip.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Acum 20 de ani ai fi spus asta despre Nokia, iar acum 15 ani ai fi spus asta despre Sony/Ericsson.