| AlexBosssteaua a întrebat:

Ce sa aleg dintre Huawei P9 sau Samsung A5 2016.Si de ce?

15 răspunsuri:
| 123456Anonim123456 a răspuns:

Eu iti sugerez Samsung, stiu doar sa iti spun ca telefoanele Huawei, nu mai sunt bune dupa, doua luni, maxim trei.

| KanezuY a răspuns:

A5 2016! Am si eu, si se misca foarte bine! Si nu mai compara un Samsung cu un Huawei!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru 123456Anonim123456):

Cate Huawei ai avut? Eu am un P9 si merge excelent. niciunul din cele 3 samsunguri avute nu s-a miscat atat de bine

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru KanezuY):

Exact sa nu il mai compare Samsung cu Huawei, e mult mai bun Huawei ul. Procesor mai bun, mai mult ram, updatabil la Andoid 7, camera frontala si principala mai bune, lentile Leica, baterie mai mare, spatiu de stocare mai mult, design mai interesant... numai puncte in plus pentru P9

| DuțăDanii2000 a răspuns:

A5 2016 - e un model impecabil, are o viteza buna si mult mai mult de atat designe-ul e impecabil + ca are procesor octa-core 1.2 ghz; camera de 13 mp. Alegerea e a ta eu am dat sugestie. Funda?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DuțăDanii2000):

Spre deosebire de Huawei care are octa-core de... 2. 5ghz

| KanezuY a răspuns (pentru suntserios):

Poate omul s-a referit la Huawei p9 Lite si-o uitat sa specifice asta.

| KanezuY a răspuns (pentru DuțăDanii2000):

A5 2016 are procesor octa de 1.6 ghz nu 1.2 ghz.

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

Batman, inainte sa vii si sa ne arunci Huawei ul tau pe masa, gandeste-te ca A5 e undeva pe 13 mil, si Huawei ul tau e 2000 RON.
Iar ca sa ti-o dau asa frumos, si sper sa-ti inchid gura, pune una langa alta un P8 Lite, sau chiar si un P8 cu un A5 din 2016, si minune Samsung bate lejer.
Am un S6E, si m-a tot *** o colega la cap ca-s prost, ca-s nebun la cap ca am dat 24mil, si e exact ca si P8 a ei, pe care a dat jumate etc. Il avem cam de acelasi timp, ghici ce, P8 sacadeaza. E jale compania Huawei.
Intr-adevar s-a ridicat enorm de mult in anii acestia, dar mai au ce face la el.
Btw, daca tie iti place imitatia ieftina de iPhone, atunci cumpara Huawei in continuare. Pana atunci, stai cu telefonul tau in buzunar, ca daca scot un S7E pe langa el, zici ca costa 2mil. happy

| Pool77 a răspuns:

Daca accepti un device fluent, decent si destul de performant poti alege A5.
Insa, daca iti place imitarea de iPhone, poti alege Huawei. Nu doar carcasa seamana cu iPhone, pana si meniul e fix acelasi. Jale.
Am mai multi prieteni cu A5, nici unul nu s-a plans de nimic. Unul il are de un an si, pana acum nici o problema totul e ok, fluent, fara lag, fara nimic. Pana si J5 din 2016 al mamei face poze foarte ok, pentru calitatea de Facebook, oricum n-o sa imprimi tu pozele, ca mpx acolo te ajuta.
Aici deja e decizia ta, eu as merge pe A5 100%. Sticla, elegant, fluid, si un launcher original, nu ciordeala.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pool77):

Comparatia era intre A5 si P9, nu intre A5 si P8 Lite. nu are nicio logica sa duci comparatia acolo sa arati tu ca ai dreptate ca nu despre asta e vorba.

Si exact asa ma miram si eu, cum dintre un telefon cu 1000 lei mai ieftin iese mai castigator desi totusi e sub P9 la orice comparatie tehnica.

Si iarasi, de ce comparam P9 cu S7E ca iar nu are absolut nicio logica.

Si nu imi zi tu ca Samsungul are un design atat de inovator si se deosebeste de la un km de iPhone

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

"Comparatia era intre A5 si P9, nu intre A5 si P8 Lite. nu are nicio logica sa duci comparatia acolo sa arati tu ca ai dreptate ca nu despre asta e vorba."
Stai asa tu gandesti logic sau?
Deci hai sa comparam un telefon de 1300RON cu unul de 2000RON, ok atunci hai sa comparan un HTC 10, cu un Samsung S4 sau iPh 5 si tada, HTC E PESTE ORICE MARCA DE TELEFOANE.
In primul rand compari pretul, dupa specificatiile, dar ehh.

"Si iarasi, de ce comparam P9 cu S7E " Pentru ca preturile nu difera chiar in halul acela, si ambele sunt terminale de top, de la ambele.
"Si nu imi zi tu ca Samsungul are un design atat de inovator si se deosebeste de la un km de iPhone"
De la S6, le cam poti diferii de la o distanta chiar mare.
Dar nu e nimic, e bine cum vrei tu. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pool77):

Mai citeste odata intrebarea. Era vorba strict de 2 modele concrete de comparat, nu e un topic de forum unde comparam telefoane in general. Nu comparam preturi si telefoane in general, comparam strict cele doua modele din care P9 iese castigator clar.

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

"niciunul din cele 3 samsunguri avute nu s-a miscat atat de bine"
O sa las asta aici, asa de forma.

| OnePiece a răspuns:

P9 bate la fund A5-ul.