| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate sterge un numar din telefonul cu android?
Am salvat din greseala un numar cu un alt nume
si eu nu gasesc pe nicaieri cum se pot edita numerele
cum se pot sterge unele numere din agenda telefonului?

Cum se pot trece numere de pe telefon pe cartela sim?
cum se pot trece numere de pe cartela sim in telefon?
cum se pot face copii la acelasi numar atat pe cartela sim cat si in telefon!?
Multumesc.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa le si editezi. Intri in agenda la numele celui caruia vrei sa-i schimbi numarul si in partea de jos apare un creion. Daca ai gresit si ai incurcat numerele, le notezi pe ambele si apoi faci operatiunea de editare.
Daca vrei sa stergi un nume cu numar cu tot, intri in agenda la acel nume si apesi pe nume putin mai apasat nu ca atunci cand vrei sa intri in el. Iti vorapare 2 optiuni: Distribuire contact si Stergere contacte.
Daca vrei sa le copii pe card sau sim cand esti in pozitia cu numele din agenda apesi pe cele trei puncte din dreapta. Iti va apare import/export si mai apoi "Copiere contacte din" (asta-i importul) sau daca dau "urmatorul" apare "copiere contacte pe" (exportul). La toate iti apare un buton radio rotund care trebuie marcat. Merge numai pe o optiune. Apoi daca ai marcat ce vrei sa faci dai iarasi "urmatorul"si iti apare agenda cu niste butoane radio patrate. Din primul buton de sus de pe bara unde scrie 0 Selectate poti sa le marchezi pe toate sau le iei pe sarite si marchezi fiecare nume in parte. Sunt ceva particularitati la fiecare tip de telefon dar in ansamblu sunt la fel depinzand si de varianta de android existenta.

| johnbucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt in agenda dar nu gasesc nici o posibilitate de a edita numarul
nu gasesc nici un creion
nu gasesc nici un meniu
nu gasesc nici un buton care sa imi dea voie sa sterg vreun numar
nu gasesc nici un buton care sa imi dea voie sa mut un numar
nu gasesc nici un buton care sa imi dea voie sa fac ceva la vreun numar

gasesc doar butonul sa sun si atata tot
Mai am un buton cu o lupa de unde pot cauta un numar si acest buton functioneaza gaseste numarul cautat

sau mai am un buton si ultimul buton este cel de la care pot adauga inca o persoana in agenda

| Salontanul a răspuns (pentru johnbucuresti):

Ce telefon ai? Daca poti sa pui o poza cu agenda (print screen)?

| johnbucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

Vonino ego os

| Salontanul a răspuns (pentru johnbucuresti):

L-am vazut. Are Android v4.2 (Jelly Bean Plus) ca al sotiei mele. Nu se poate sa nu aiba. Trebuie sa apesi pe figura bust (un cap de om si cu umerii) din stanga, apoi apesi 2-3 secunde pe nume ( nu pe imagine si nici pe semnul de telefon). Cand deschizi agenda ea se deschide automat la numere formate dar nu acolo ci in lista, acel bust! Daca nu merge mergi la un provider de telefonie sa te ajute sau la unul care se pricepe la telefoane, PC-uri, etc. Poate avea si o defectiune.