| Stefan2267 a întrebat:

Dacă resetezi telefonul, acesta va scăpa de viruși? Țin sa mentionez ca ma refer la revenirea la setările din fabrica!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

În cele mai multe cazuri, resetarea telefonului va elimina fișierul problematic.

Virușii care nu pot fi eliminați prin resetarea telefonului sunt destul de rari.

Resetarea telefonului duce la ștergerea tuturor informațiilor și fișierelor de pe telefonul tău. Recomandarea noastră e să le copiezi pe cele importante pentru tine, pe un alt dispozitiv sau pe o platformă online, înainte de a reseta telefonul.

Alte situații excepționale, care duc la a nu rezolva problema prin resetare telefonului sunt:

- Virusul respectiv are locația în cardul de memorie al telefonului. În cazul acesta poți să scoți cardul și să vezi dacă mai apar acele semne specifice pe care le-ai identificat ca fiind un virus. Dacă dispar, înseamnă că sursa problemelor se află pe cardul de memorie și nu mai este nevoie să resetezi telefonul.

- Virusul se află în fișierele cărora le-ai făcut copie de rezervă/ back-up și pe care urmează să le recopiezi pe telefon după resetare. Implicit vei readuce problema în telefon. Recomandarea în acest caz este să scanezi cu un antivirus fișierele respective, înainte de a le recopia.

5 răspunsuri:
| ValentinGabi a răspuns:

Dacă îi dai reset din fabrică da vei scăpa de viruși si de toate aplicațiile ce le ai

| svenhassel13 a răspuns:

Nu vei scapa. Ei sunt in sistem.

| Evaluator a răspuns:

Da.

| JicaContra a răspuns:

In teorie da
in practica, la un moment dat au fost niste virusi care reuseau sa root-eze Android-ul si nu mai puteau fi scosi nici cu reset

| Stefan2267 explică (pentru Ora de net):

Multumesc pentru informatii!