| iulain13 a întrebat:

Daca un procesor e dual core :gen 1.6 Ghz, sunt doua nuclee ce proceseaza fiecare cate 1.6 g =3.2?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se insumeaza nucleele, procesorul este tot de 1, 6 GHz.

| marcusnmc a răspuns:

Daca ai un procesor dual core inseamna ca are doua nuclee si fiecare nucleu are unul sau doua (doua mai rar ex i3 3220) cpu-uri (cpu = central processing unit ) care merg pe o anumita frecventa ex 1, 6 ghz.

Nu poti aduna frecventele ca sa intelegi mai bine e ca o caruta care trage lemne daca un cal merge cu 20 km/h si celalalt la fel nu inseamna ca caruta merge cu 40 km/h.

big grin Sper ca ai inteles! Intrebari?

neluL
| neluL a răspuns:

Nu se aduna puterea, nu se aduna "frecventele", nici nu se impart!
Dual Core nu inseamna ca exista doua procesoare fizice pe placa de baza (daca ar exista doua procesoare fizice separate, vorbim despre dual processor, unde exista 2 magistrale separate in transmiterea datelor de la procesor).
In tehnologia core (dual core, quad core…) sunt inglobate mai multe nuclee pe un singur procesor insa exista o singura magistrala de date. Transferul datelor de la procesor e la fel ca la un single core, doar ca procesarea informatiilor si instructiunilor este mai rapida in interiorul procesorului.
Deci fiecare nucleu proceseaza 1, 6Ghz si rezultatul final este viteza si nu adunarea puterii.
Si ca sa-ti dau un exemplu mai clar, eu din Italia in Romania ajung in 2 ore pentru ca am venit cu 8 masini odata, fiecare masina mergand cu 125 km/h big grin

| davidtm a răspuns:

De exemplu daca e 1.6 ghz dual core inseamna ca e 3.2

| IonutzWoW a răspuns:

Da,fiecare cate 1.6, iar in total 3.2. Daca aveai quad-core de 1.6 aveai 1.6x4 = 6.4

| iulain13 explică (pentru IonutzWoW):

Alti spun altfel.Tu de unde sti asta?