| marius98d a întrebat:

care este diferenta dintre un dual core si core 2 duo si cate nuclee au fiecare?

Răspuns Câştigător
| mcdeliric1 a răspuns:

Dual Core= procesoare cu 2 nuclee; este si numele procesoarelor Intel Pentium cu 2 nuclee (ex: Intel Pentium Dual Core E2140);
Core Duo= core 2 duo mai vechi
Core 2 Duo= serie noua de procesoare Intel, care nu mai sunt nici Pentium-uri, nici Celeron-uri, au numele lor propriu;
Core 2 Quad= evident, patru nuclee.

la Tehnologia Core ( nucleu ) sunt inglobate mai multe nuclee pe un singur procesor real CPU si exista doar o singura magistrala de transmisie ca si la single core doar ca procesarea informatiilor si instructiunilor este mai rapida in interiorul procesorului.
In schimb dual procesor ( 2 magistrale separate in transmitearea datelor ) rezulta intr-adevar intr-o viteza considerabil mai mare datorita lucrului simultan.

Funda?

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Ambele sunt procesoare dual-core. Numai ca in momentul in care a fost lansata denumirea de core2duo, aparusera atat multe procesoare dual-core slabe, cat siaceste core2duo care erau mult mai puternice, desi erau dual-core. Iar ca lumea sa nu le amestece, sa faca o diferenta rapid di nume, au ales denumirea asta. Astazi, un "echivalent" la procesoarele core2duo este dat de procesoarele Intel core i3, care sunt peste dual-core-urile standard, desi i3 e tot un dual-core.