| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-au înmulțit atât de tare reclamele pe YouTube?
Adică intru să accesez un videoclip (pe telefon că pe computer am AdBlocker) și trebuie să dau de fiecare dată skip la vreo 2-3 reclame.
Înainte erau mai puține.

Răspuns Câştigător
| gabriel2004o a răspuns:

Descarca Youtube vanced https://vancedapp.com/

si nu o sa mai apara reclamele la pachet cu unele chestii premium cum e sa pui videoclipul pe fundal

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca in ultimul an multe afacere s au mutat in online si au nevoie de reclama.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei din asta trăiesc. Dacă ai comenzi, le pun. Tu nu ai face la fel?

Bula
| Bula a răspuns:

Poti baga AdBlocker si pe mobil.winking

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pe aplicația YouTube? Cum?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pe aplicatia Yt.
Pe calculator, in browser, dai click pe iconita AdBlock. In josul meniului care apare gasesti de unde sa-ti descarci aplicatia AdBlock, care functioneaza peste toate celalalte aplicatii din telefon. Trebuie sa alegi doar sistemul de operare (Android sau iOS).

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

AddBlock e doar pentru vulpita de la Mozilla. E un add-on (extensie) al ei.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Nu!
AdBlock este si pentru Chrome, Opera, dar si pentru sistemele Android si iOS (la acestia este ca aplicatie, nu doar ca extensie de browser si verifica si traficul celorlalte aplicatii instalate in sistem).

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Asta nu știam. Scuze!

| Mosotti a răspuns:

Pai ca sa ia bani mai multi Youtube a permis mai multe reclame de la n firme, asta e.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca Youtube din asta traiesti si cum lacomia este enorma la corporatii iata de ce nu poti viziona 1 minut dintr-un video ca apar zeci de reclame, urat ce politica au cei de la google, foarte urat!

| anonimg a răspuns:

Reclamele sunt cerșetorii. S-au înmulțit cerșetoriile.
Google a făcut o grămadă de bani de când cu pandemia: s-au înmulțit Youtube-rii, vizionările din timpul pandemiei și s-a făcut și școala online, plus platforma Classroom care este tot de la Google.
Google a devenit cerșetor. E liber să cerșească cât vrea pe platformele lui.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Se numeste ca a devenit o afacere din ce in ce mai profitabila, nu un cersetor. Ca iti ofera un serviciu pe banii aia.

| cristi202 a răspuns:

Cumva, vizionarea trebuie plătită. YouTube, ca și altele, e o platforma, ce necesita întreținere, optimizare, și asta costa. Noi ne uitam la filmele de pe el gratis. Și atunci exista doua modalități : fie se face din reclame o afacere, și e o afacere profitabila, și tu ești obligata sa le urmărești, fie se cistiga din abonamente, îți faci abonament și scapi de reclame. Eu am avut abonament pe YouTube, dar a fost un moft, ca nu îl prea folosesc, dacă chiar vad pe el o melodie faina o caut pe net și fac download, asa ca o am pe telefon/laptop/calculator. Și, fiind pe telefon, nu trebuie sa urmăresc nici o reclama happy.

| EMMP a răspuns (pentru cristi202):

Dai alt tab si mute cand apar reclamele si revii peste 10 secunde rolling on the floor)

| NLS a răspuns:

Eu folosesc YouTube Vanced pe telefon (unde ma exasperau reclamele)
iar pe PC am AdBlocker Plus

Pe PC mai dezactivez din cand in cand eu manual AdBlocker-ul, cand consider ca urmaresc un clip de real interes pentru mine, si creatorul merita rasplatit
(creatorii din continut castiga si ei ceva daca noi urmarim clipurile cu reclame, nu doar Google)

| Lukasssz a răspuns:

Pe browser nu apar.

| mastadont a răspuns:

Nu știu de ce dar probabil pentru că Youtube are tot mai mult conținut disponibil și e normal ca tot mai mulți să dorească să-și facă reclamă pe această platformă. Reclama la televizor s-a cam demodat, acum multe firme preferă să-și facă mai multă reclamă pe rețele de socializare și pe Youtube.
Pe telefon nu prea folosesc Youtube-ul însă pe computer îl folosesc dar cu un add blocker foarte bun care nu lasă nici o reclamă să treacă.

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că fiecare vrea să vândă ceva, să aibă propria afacere, și să facă cât mai multă publicitate. Aceștia platesc google sau Youtube să facă astfel de reclame. Sunt sigur că ai auzit de persoane care spun "fa si tu afacerea ta", "vinde și tu pe amazon", "hai și tu pe skillshare", "hai si tu pe etoro"... pai, acesta este efectul.

| DonEduardo a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt din ce in ce mai lacomi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai produsele incep sa aiba nevoie de vanzare si cei care posteaza videourile la fel pentru ca daca bagi reclame in videoclip cei care fac sau produc produsul respectiv te ajuta putin cu niste banuti(din cate am inteles) pentru ca le faci reclama. Plus ca de exemplu de uiti la ...nu stiu...un videoclip in care pas cu pas iti explica cum sa faci o bratara sau un fel de mancare si acolo spune cumperi ata de aia de la firma aia sau ata de aia de la tanti aia din piata.Si pe langa faptul ca spun cu vocea lor de unde trebuie sa iei produsul mai baga si o reclama sa vada aia ca le faci vanare.Sau mai sunt cazurile oamenilor carora le place se faca bani pe niste reclame bagate de aiurea / cazurile oamenilor carora le placa sa enerveze lumea cu reclame.

Sper sa-ti fi fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De nesimțiți și lacomi ce sunt probabil.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Loool, lacomi si nesimtiti.
Da ce google e cumva o organizatie de binefacere? Sau ce?
E o afacere, si ca orice afacere scopul e profitul. De ce ii faca asta nesimtiti si lacomi?

Mercedes e un fabricant de masini nesimtit ca face masini de 100.000 euro?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu încurca borcanele. Dar normal daca ai deja un salariu mare la marketing, de ce mai tot vrei încă nu știu câte milioane? Nu te mulțumești cu atât? Și banii ăia unde se duc? La ei normal, nu îi donează la orfani, oameni dezavantajați cu dizabilități, sinistrați și așa mai departe.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum scrii si tu doar ca sa nu taci nu?

Cred ca nu stii cum functioneaza o afacere mi se pare.
Cum adica unde se duc banii? Se duc in investii. Poate nu esti la curent cu ce infrastructura are Google si cat au investit in ea.

Ai idee oare cati bani au fost investiti in google maps si in gmail a tu sa le folosesti 100% gratis?

Plus google doneaza anual sute de milioane atat in acte de caritate cat si in bussine uri noi. Si chiar daca nu ar dona, noi romanii trebuie sa avem mereu ura pe aia care au resuit si au bani, ca asa e natia asta

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Google a investit in acte de caritate? In sfârșit, o veste buna! Se mai întâmplă și lucruri bune pe acest pământ din partea bogătanilor! Bine că ai zis, altfel rămâneam incultă!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Da nu găsesc nici eu explicație la asta la orice muzica pe care o vreau S-o ascult trebuie sa aștept sa treacă acele reclame tot timpul și acum sunt 2 reclame înainte era doar 1 și nici Skip nu mai poți da aștepți e puțin enervant

| Jus7t a răspuns:

Eu când ma uit pe Youtube o fac de pe browser, nu apar reclame.
Doar dacă folosesc aplicația apar.
Poți sa ai și pe telefon adblocker, un browser cu asa ceva e Brave de exemplu.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

În urma crizei economice care va urma după pandemie, Google ar putea da faliment. De asta bagă mai multe reclame; să facă bani ca să nu falimenteze. Eu, personal, așa cred.

| suntserios a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Funny, sa dea google faliment.

| anonim_4396 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ce se intampla daca da faliment Google?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă Google falimentează celelalte motoare de căutare vor încerca să acapareze puterea. În vreo 2-3 ani s-ar calma apele când un nou motor de căutare al ocupa locul de rege al motoarelor de căutare, lăsat vacant de Google.

| AndreeaWTS a răspuns:

Cel mai empiric răspuns ar fi că YouTube nu există doar ca să ne distreze pe noi, ci ca să facă bani.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Youtube premium e nici 1 leu pe zi si ai liniste adica 26 lei pe luna

| rapandula a răspuns:

Eu folosesc Youtube Vanced pe telefon, pe Smart TV folosesc Smart Youtube TV si in browser folosesc adblocker. Toate cele mentionate impiedica reclamele fiind modificate aplicatiile. Daca nu vrei sa te incurci cu astea, VPN pe India ca e 7 lei (129INR) abonamentul lunar.

| DenqOO a răspuns:

Acum 2 3 ani au dat primit o amenda mare de la UE și pentru Europa acum au mărit nr de reclame ca să își scoată bani. Cred

| LilWatamaloon a răspuns:

Numărul reclamelor a crescut, deoarece popularitatea aplicației a crescut, înainte existau în jur de 100 de youtuberi ce făceau content, în timp ce acum sunt miliarde și au învățat că prin introducerea reclamelor în timpul videoclipurilor pot câștiga bani și Youtube a devenit puțin "lacom" și se folosește în exces de ele. Poți folosi pe telefon browsere tip Brave, Opera si adblockere tip Ghostery sau AdFender(e cu plată).