| davidtm a întrebat:

Deci un Nokia cu simbyan,sa zicem un Nokia n8, nu e smartphone? doar cu android, si ios.
sau ce e smartphone?

3 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Nu stiu cam bine, insa deseori observ oamenii care spun ca "telefonul care are sistemul de operare android, ios si windows phone este un smartphone".

De la altii aud ca "smartfonurile sunt celea care au ecran tactil (touchscreen).

Nu te condu dupa raspunsul meu, dar cred ca e prima varianta.

| Intruder19 a răspuns:

Telefoanele cu sisteme de operare instalate se numesc smartphone-uri. Nokia n8 a fost la vremea lui un smartphone dar la ora actuala nu se mai incadreaza in categoria smartphone-urilor.

| Paul_Radulescu_1990 a răspuns:

Este si acum smartphone Nokia n8 si cele care au symbyan ^ana belle