| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez un smartphone-android incat sa duca siteurile de baza ca WhatsApp, F.B, Tik-Tok la o viteza decenta si sa poate face conexiune hot-spot.
Nu ma intereseaza jocuri si altele, doar cele de mai sus.
La ce trebuie sa ma uit? Ajunge criteriul ca telefonul sa aiba versiunea android de la 4 in sus si duce toate siteurile de mai sus?
Exemplu telefonul asta e suficient? https://www.emag.ro/......DS5TPNBBM/

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Decâț jaful ăla, mai pune ceva și ia de pe olx un Samsung j6/a6/...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ma intereseaza doar sa satisfaca cerintele de mai sus : 1. Hot-Spot, Si 2.sa poata rula WhatsApp + eventual Facebook Si TikTok. In rest sa fie jaf ca nu imi pasa, ca nu stau mai deloc pe telefon.
Telefonul de mai sus Satisface cele 2 cerinte principale?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iți mai dau eu niște bani dar nu-l lua pe ăla!

| NLS a răspuns:

Nu as lua asa ceva nici daca mi-ar trebui doar alarma.

Facebook primeste constant update-uri si are nevoie de un procesor cat de cat actual (ma refer la cele entry level, nu la balauri cu nuclee de 2.42 si 2.84 ghz... )

Doresti sa il tii doar la priza? Ai vazut ce baterie are modelul ales de tine.

Sa nu mai vorbesc de wifi ul caruia ii lipseste "ac", adica nu are WiFi 5...

Sau ecranul cu rezolutie si diagonala mica.

Alt factor de luat in considerare e brandul.
Xiaomi, Oppo, Vivo, Realme, cat ar fi ei de chinezi, fac telefoane decente, au intrat pe piata internationala, au vanzari bune, au ajuns la un nivel in care oricine are pretentii de la ei si nu isi permit sa scoata petarde.
Nu acelasi lucru se poate spune despre Allview, Myria, sau asta al tau.

Eu m-as uita cu precadere la Redmi 9 (chiar si varianta cu 3GB ram) sau Realme.
Detin Redmi 9, ma tine 2 zile bateria, dupa ce am eliminat foarte usor tot bloatware-ul. (cu un mic soft si niste comenzi in CMD)
(pe aproape toate telefoanele Xiaomi poti dezinstala orice aplicatie doresti, ma refer la cele care nu se pot dezinstala la alte branduri... Asta creste durata de utilizare a bateriei, si elibereaza RAMul, deci un telefon cu 3GB va zbura)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Momentan am un telefon relativ similar folosit de multi ani, singura problema ii ca nu pot face cont de whatsapp pe el din cauza sistemului de operare, Am observat ca whatsapp a devenit un fel de adresa oficiala si mi rusine sa nu am. Asa am decis sa iau un telefon care sa aiba cerintele minime pentru WhatsApp sa am de formalitate. Si desigur cat mai ieftin ca oricum nu il voi folosi pentru altceva. Pana sa am nevoie de telefon bun poate mai trec ani.
Pe olx cam tot asa gasesc telefoane cu 100 si ceva de lei is putin mai bune, dar is uzate poate iau teapa asa mai bine la 200 am ceva macar nou.
Facebook, Tik-Tok si daca nu merg nu e problema.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nou, dar e cam jalnic.
Telefonul nici macar nu are pagina oficiala ca sa gasesti niste date SIGURE despre el.

(Atentie: NU e Aura Power, Aura Note... e doar Aura... dar mai poate fi si Aura 4G, doar ca atunci din nou mint review-urile, pentru ca acesta din urma cica are 4000mAh)

Uite, ca sa iti demonstrez ca toata treaba poate fi o imensa teapa

https://gadgets.ndtv.com/karbonn-aura-2770

Aici sunt cu totul alte specificatii decat pe eMag.
Android 4.4,
procesor de 1. 2GHz...

E facut in China sau India, in 2015, si e mult mai slab decat telefonul meu din 2013.

Cauta altceva, tot ieftin, dar cu baterie mai mare (ceva peste 3000),
Ecran 1080p, in jurul valorii de 6 inch
si un procesor decent. Pentru fiabilitate maxima, preferabil sa nu fie un model vechi de MediaTek (pe 28 nm, etc. Stiu ca nu cauti performanta, dar cele pe tehnologie veche sunt foarte ineficiente energetic )

Uita-te in tabara Nokia, iHunt, Oppo, Realme, Ulefone, Xiaomi, Motorola...

Stiu ca pare un cliseu, dar nu de prost am luat Redmi 9
(si eu voiam un telefon foarte ieftin care sa faca de toate). Daca exista altul mai ieftin, acela il luam.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_9-10233.php

https://www.domo.ro/......3NTcsNQ-l/

Are procesor MediaTek (multa lume se sperie de ele, mai demult erau ingrozitor de proaste) insa e ceva din zilele noastre, si suficient de puternic.

Baterie de 5000, dupa o zi de folosire mai am 48-50%...
ecran de 6.5, FullHD, sta bine si cu luminozitatea maxima, astfel ca poate fi folosit in soare puternic
face hotspot, are WiFi5 (pe Domo au omis asta, dar are "ac")
camerele foto sunt chiar decente pentru un telefon sub 500 RON. (am auzit foarte multa lume ca instaland aplicatia de camera GCAM, devin si mai bune, mai ales in conditii de lumina slaba)

Are multe aplicatii inutile (de la Xiaomi, Google, FaceBook ), dar se pot dezinstala relativ usor...
Daca o sa ti-l iei cumva, poti apela la mine sa iti explic si trimit programelul.

Faci cum vrei, dar sa arunci cu 200 RON pe o epava ce va avea lag in Facebook nu mi se pare o strategie inteligenta de a gestiona banii.
Plus ca despre performanta e vorba, cel mai mare pericol cu acesta al tau. e sa se defecteze in primele luni.

Poate nu ai observat, dar sierra1 de cele mai multe ori
canta in struna celui care intreaba ("e bun, e perfect, ia-l!").
De data asta ti-a recomandat opusul. Se pare ca l-am subestimat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ecranul vreau sa fie de 5 sau mai mic, cel actual are 5, 5 si ma deranjeaza in buzunar. Ma mai uit maine si prin magazine sa vad ofertele