| Dee_9331 a întrebat:

Ehm...salut! big grin Am varsat ceva bere pe telefon iar acum nu se mai incarca. Ce pot sa ii fac? Daca s-a distrus, isi mai poate reveni?

Răspuns Câştigător
| thelordoftime a răspuns:

Bolul de orez este un mit urban! Cica vin niste Asiatici atrasi de orez si il repara! In schimb ii scoti bateria sim-ul si sd-ul daca e cazul si NU dai cu aspiratorul ca nu se stie ce parti importante aspiri! In schimb il lasi intr-un loc uscad si calduros (calorifer) cam 24 de ore! Daca nu merge cauti pe net tutorial de dezasamblare a telefonului tau si pui toate piesele la uscat, il lasi tot 24 de ore dupa care il reasamblezi si vezi daca merge! Daca nu du-te cu el la service!

4 răspunsuri:
| qwertyasdf1234 a răspuns:

Incearca sa dai putin cu aspiratoru pe el (scoti bateria si sim-ul mai intai), daca tot nu merge lasa-l in un bol de orez 24 ore

| MihaiGe a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il duci la un GSM, poti sa il lasi in servetel cateva ore!

| qwertyasdf1234 a răspuns (pentru thelordoftime):

rolling on the floor Buna asta! Orezul e uscat si absoarbe foarte bine lichidele, mi-a mers acum ceva timp pe un Nokia.
Ce sa aspiri nene? telefonul e asamblat, n-are ce sa iasa din el, plus ca e evident aici ca aspiri pe o putere mai mica

| thelordoftime a răspuns (pentru qwertyasdf1234):

La faza cu orezul glumeam dar nu poti sa stii chiar si asamblat ce se poate intampla folosind aspiratorul!