| alexx102428 a întrebat:

Intrebare pentru cine se pricepe foarte bine. Un card bun de memorie interna de 265/512 GB pentru Samsung Galaxy Note 10 Plus!?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......-uhs-i-u3/

Branduri OK: Samsung, Lexar, Kingston, Sandisk, SONY, Panasonic si PNY. Eventual Verbatim.
Nu exista diferente calitative vizibile intre ele.
Toate modelele pe care le-am vazut si le detin, detin aceleasi certificari, nici aici nu am observat diferente:
rezistenta la socuri, radiatii, rezistenta la ploiaie si umezeala, limita de temperatura, etc.

Caracteristici necesare pentru zilele noastre (pentru filmare 4K sau poze in rafala):

cardul trebuie sa aiba minim standardul UHS-I U3 (U1 nu e suficient)
Bineinteles, te poti uita si la UHS-II U3, daca gasesti pe undeva, si daca ai castigat la loto.
Din experienta iti spun ca abia daca te gandesti la filmat 8K 60fps (ceeea ce telefonul tau bineinteles ca nu are) ai nevoie de asa ceva

Mai exista un standard mai nou ce trebuie respectat pentru 4K, si anume acel V30... este minimul care garanteaza ca filmezi in 4K fara probleme.
Poti lua si V60 sau V90 daca gasesti, si daca nu plange portofelul, dar doar pentru 8K ai nevoie de asa ceva.

Acel numar intr-un cerc (Class 10), daca il mai vezi, e de domeniul trecutului, bineinteles ca trebuie sa fie 10 si nu mai putin (a existat si 4, 6, 8... ), dar chiar si asa, e total irelevant.
Acea certificare nu e suficienta, trebuie sa vezi UHS-I, U3, si V30...

Si daca vrei, alege carduri pe care vezi acel A2 (nu se refera la calitate sau la viteza, ci la fiabilitate - A2 suporta un numar mai mare de scrieri decat A1. Nu a fost facut public cu exactitate acel numar, deci intrebi degeaba.
Am 2 carduri cu A2 de 6 ani, de la Lexar si SanDisk, si functioneaza inca foarte bine, in conditiile in care le golesc si le rescriu in medie o data la 2 saptamani).

Din link, detin modelul de la SanDisk, cu galben, dar poti lua orice de acolo, chiar si Kingston.
Eu as alege totusi Samsung, are un pret decent.
Am optat pentru Sandisk pentru ca in Germania asta am gasit la acel moment.

poti cauta si pe eMAG, o sa gasesti cu siguranta suficiente modele.
Verifica sa fie V30, si UHS-I U3 (si preferabil A2)

| sierra1 a răspuns:

ORICE card de 256GB/512GB, microSDXC ți se potrivește și toate sunt cam la fel.
Eventual stai la pândă, acum in noiembrie când vin reducerile, să prinzi un preț mai bun